“Нашата храброст го импресионира светот, нашата музика ја освојува Европа!
Следната година Украина ќе биде домаќин на Евровизија! По трет пат во својата историја. И верувам – не е последен.

Украина ќе биде домаќин на Евровизија, ќе се одржи во Мариупол, порача Зеленски

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски веднаш по победата на Украина на Евровизија се огласи на социјалните мрежи...

admin@magazin / 15 мај, 2022 8:56

Сепак, гласовите беа одлучувачки, а познати се првите 10 финалисти: Швајцарија, Ерменија, Исланд, Литванија, Португалија, Норвешка, Грција, Украина, Молдавија и Холандија.

Познати првите финалисти на Евровизија, Албанија и Бугарија не се пласираа

Вчера вечер се одржа првото полуфинале на едно од најголемите и најзначајни музички натпреварувања низ светот – Евровизија,...

Перо Милчин / 11 мај, 2022 8:07

Избирањето се одвиваше по пат на онлајн гласање, а гласовите од јавноста сочинуваа 50 проценти, додека останатите 50 проценти беа доделени од страна на стручно странско жири.

Дали Андреа заслужено ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2022?

Вчера вечер беше избран нашиот евровизиски претставник, и победата ја однесе Андреа со песната „Circles“. Пред камерите се...

admin@magazin / 5 февруари, 2022 8:23

Според публиката која гласаше телефонски, ова се поените доделени од Македонија: -12 поени за Србија, 10 за Албанија, 8 за Италија, 7 за Швајцарија, 6 за Кипар, 5 за Франција, 4 за Украина, 3 за Азербејџан, 2 за Финска и еден за Русија.

Македонија не и даде ниту еден поен на Бугарија на Евросонг!

На официјалната страница на Евросонг 2021 се објавија резултатите од гласањето на публиката и на жирито од вчерашното 65-то...

admin@magazin / 23 мај, 2021 16:56

Македонскиот претставник на Песна за Евровизија, младиот струмичанец Васил Гарванлиев, во телевизиско интервју се пофали дека има и бугарско државјанство!

Освен заедничка историја, со Бугарите сега имаме и заеднички пејач за Евровизија!

Без намера да ги оспорам потврдените музички квалитети на младиот уметник и неговото право на двојно државјанство, прашувам...

Перо Милчин / 15 март, 2021 10:44

Поради сѐ поголемиот број смртно настрадани од ковид-19 првпат во историјата овој музички натпревар е откажан.

ОТКАЖАНА Е ЕВРОВИЗИЈА!

Овогодишниот Евросонг кој требаше да се одржи во Ротердам, е откажан поради пандемијата корона вирус. Поради пандемијата...

admin@magazin / 18 март, 2020 21:32

„Оваа година не можеше да ми започне со поубава вест! пишува Васил.

Се огласи Васил: Ветувам, ќе дадам се од себе за мојата татковина

Струмичанецот Васил Гарванлиев ќе ја претставува нашата земја на овогодинешната Евровизија 2020 се огласи на својот Фејсбук...

Катерина Крстиќ / 15 јануари, 2020 21:23