Евроамбасадорот Дејвид Гир, на настанот организиран по повод пристигнувањето на „Европскиот воз“ во Скопје, порача дека ова ја претставува симболиката за подобра поврзаност, која е високо на агендата на ЕУ и нејзината амбиција – единствена мрежа по копно, вода и воздух, што ќе ги поврзува сите луѓе и пазари.

„Европскиот воз“ стигна во Скопје

„Европскиот воз“ вчера вечер пристигна на железничката станица во Скопје, во рамки на глобалниот настан „Connecting Europe Express“...

Мирко Бачиќ / 14 септември, 2021 6:07

Германската полиција соопшти дека над 110 лица загинале само во округот Арвајлер во западна Германија, една од најпогодените области. Локалните власти стравуваат од зголемување на бројот на загинати.

Над 180 загинати по поплавите во Западна Европа

Последните бројки на загинати во поплавите во Западна Европа во изминативе 24 часа достигнаа до 180, откако спасувачите цела...

Владо Марин / 18 јули, 2021 13:30

Овој настан е прв од низата јавни и граѓански придонеси од регионот на „Конференцијата за иднината на Европа (CoFoE)“.

Во рамки на „Преспа форум дијалог“ одржан првиот настан за придонесот на Западен Балкан на „Конференцијата за иднината на Европа“

Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ во соработка со Германскиот совет за надворешни односи, и со поддршка на Европската...

Владо Марин / 2 јули, 2021 16:31

Ре/Макс е американска интернационална компанија за недвижности со повеќе од 6.000 канцеларии ширум светот.

Една од најголемите светски компании за недвижности Ре/Макс започнува со работа на македонскиот пазар

За време на службената посета на Швајцарската конфедерација, потпретседателот на Владата на Република Македонија задолжен...

Рејхан Бајрами / 19 јуни, 2021 21:37

ЕУ дискутира за епидемиолошката состојба во „трети земји“ на секои две недели и го ажурира списокот на оние земји што се сметаат за безбедни за патување

Од 25 јуни Германија ќе дозволи влез на патници кои не се од ЕУ, но само со примени две дози вакцина

Од 25 јуни германската влада ќе им дозволи на патниците надвор од ЕУ кои ги примиле двете дози на вакцина против ковид-19 да...

Македонка Димкин / 18 јуни, 2021 13:40

Континуитетот на овие највисоки успеси на Македонскиот информативен центар за животна средина и Министерството се од особена важност во однос на одржувањето на техничката подготвеност на државата за членство во ЕЕА и усогласување со највисоките стандарди за мониторинг на животната средина во Европа.

Македонија заедно со Австрија и Шведска нотира успех од 100% во исполнување на барањата од ЕЕА

По трет пат, во 2021 година, Македонија нотира успех од 100% при известувањето со податоци и информации во однос на повеќе медиуми...

Рејхан Бајрами / 8 јуни, 2021 8:21

Според публиката која гласаше телефонски, ова се поените доделени од Македонија: -12 поени за Србија, 10 за Албанија, 8 за Италија, 7 за Швајцарија, 6 за Кипар, 5 за Франција, 4 за Украина, 3 за Азербејџан, 2 за Финска и еден за Русија.

Македонија не и даде ниту еден поен на Бугарија на Евросонг!

На официјалната страница на Евросонг 2021 се објавија резултатите од гласањето на публиката и на жирито од вчерашното 65-то...

Сара Фемина / 23 мај, 2021 16:56

Премиерот Заев се задржа и на можностите за деблокирање на процесот на нашето пристапување во ЕУ и истакна дека нашата цел - членството во Европската Унија нема алтернатива.

Дојдовме за да кажеме јасно – Европската Унија мора да испорача

Претседателот на Владата на Републикa Македонија, Зоран Заев денеска ги прими министрите за надворешни работи на Австрија,...

Сара Фемина / 22 мај, 2021 15:55