Таа предупредува дека дотогаш сите мора да останат будни за да се заштитат себе си и другите од вирусот.

ПОЧНУВА ИСПОРАКАТА НА ВАКЦИНА ВО ЕУ: Првите дози веќе пристигнаа во овие земји, а еве кога започнува вакцинацијата(ВИДЕО)

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајан, упати видео порака до граѓаните на Европа по повод почетокот...

Перо Милчин / 26 декември, 2020 16:54

Претседателот на ЕК Урсула фон дер Лајен рече дека Комисијата донесе одлука првата вакцина против ковид-19 да биде достапна на европските граѓани.

ЕК ОФИЦИЈАЛНО ЈА ОДОБРИ ВАКЦИНАТА: Вакцинацијата низ ЕУ започнува на 27 декември

Европската комисија (ЕК) денес официјално го одобри објавувањето на вакцината против вирусот корона, развиена од Pfizer и BioNTek...

Мирко Бачиќ / 21 декември, 2020 20:46

На второ место е Софија, главниот град на Бугарија, со индекс за квалитет на воздухот 188, а на трето место е рускиот град Краснојарск со индекс 178.

Сараево е град со најзагаден воздух во светот: На граѓаните им се препорачува да останат дома

Според порталот IQAir, Сараево, главниот град на Босна и Херцеговина, утрово бил град со најзагаден воздух во светот. Швајцарскиот...

Сара Фемина / 28 ноември, 2020 18:42

Повеќето починати се постари од 85 години, пишува словенечки Дело.

РЕГИОНОТ ВО ПЕКОЛОТ НА КОРОНАТА: Во Словенија, 1.731 нов случај на вирус, а во Хрватска за 24 часа 2.866 нови случаи, бројот на смртни случаи расте

Во Словенија, од последниот пресек регистрирани се 1.731 нов случај на коронавирус, а 41 лице починало. Повеќето починати се...

Перо Милчин / 14 ноември, 2020 17:21

Зимското сметање на времето почнува секој последен викенд во октомври и трае до последниот викенд во март следната година, кога повторно настапува летното сметање на времето.

Поместете ги стрелките на часовниците: ОД ОВАА НОЌ ПОЧНУВА ЗИМСКОТО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО

Од оваа ноќ започнува зимското сметање на времето, со поместување на стрелките на часовниците за еден час наназад, времето...

Перо Милчин / 24 октомври, 2020 22:22

Тие наведоа дека бројот на новоинфицирани лица во Баварија и Австрија расте, но дека во многу други земји, како што е Шпанија, ситуацијата е далеку подраматична.

НЕМА ПОВТОРНО ЗАТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ ВО ЕВРОПА: Курц порача- ТОА БИ БИЛО КАТАСТРОФА

„Она што во моментов го гледаме во Европа е вториот бран на корона вирусот“, истакна денес австрискиот канцелар Себастијан...

Рејхан Бајрами / 9 октомври, 2020 19:21

„Нашата цел е да им обезбедиме на граѓаните на ЕУ безбедни и ефикасни вакцини веднаш штом ќе станат достапни“, рече претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен.

ЕК s “Џонсон и Џонсон” договори 200 милиони вакцини!

Европската комисија одобри договор со фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“, што ќе им овозможи на земјите-членки...

Рејхан Бајрами / 8 октомври, 2020 18:31

Според СЗО, од почетокот на пандемијата има пет милиони потврдени случаи и повеќе од 228 000 смртни случаи низ цела Европа.

СЗО АЛАРМИРА: Бројот на заразени во Европа над пикот од март!

Денеска Светската здравствена организација соопшти дека ситуацијата со коронавирусот го надмина бројот на заразени од...

Катерина Крстиќ / 18 септември, 2020 12:10