Понатаму, притисокот од санкциите нема да ја намали нашата решеност цврсто да ги браниме руските интереси“, се вели во соопштението!

Русија спрема болни повратни санкции за Европа: ПУТИН одлучен

Руското Министерство за надворешни работи објави одговор на санкциите што вчера ги објави американскиот претседател Џо...

Мате Парлоф / 24 февруари, 2022 6:02

Израел соопшти дека ќе им забрани на сите странци да влегуваат во земјата и ќе ја воведе антитерористичката технологија за следење телефони за да спречи ширење на оваа варијанта.

Еве каде во Европа досега е регистриран Омикрон сојот на коронавирусот

Велика Британија, Германија и Италија вчера соопштија за случаи со новата Омикрон варијанта на коронавирусот, додека неколку...

admin@magazin / 28 ноември, 2021 12:10

Минатата недела, цената на гасот во Европа за прв пат во историјата надмина 1.000 долари за 1.000 кубни метри.

Цената на гасот достигна нов рекорд во Европа

Цените на природниот гас во Европа достигнаа ново највисоко ниво. Фјучерсите за синото гориво пораснаа над границата од...

Мирко Бачиќ / 6 октомври, 2021 9:45

Најголем дел од кафето се увезува од Бразил – 32 проценти и Виетнам – 22 проценти, по што следат Хондурас – 7 проценти, Уганда – 6 проценти и Колумбија – 5 проценти.

Србија произведува најмногу кафе во регионот, Македонија на 5 место

Во 2020 година во ЕУ произведени се вкупно 1,9 милиони тони кафе, што е раст од 10 проценти споредено со 2010 година. Истовремено...

admin@magazin / 2 октомври, 2021 9:33

Евроамбасадорот Дејвид Гир, на настанот организиран по повод пристигнувањето на „Европскиот воз“ во Скопје, порача дека ова ја претставува симболиката за подобра поврзаност, која е високо на агендата на ЕУ и нејзината амбиција – единствена мрежа по копно, вода и воздух, што ќе ги поврзува сите луѓе и пазари.

„Европскиот воз“ стигна во Скопје

„Европскиот воз“ вчера вечер пристигна на железничката станица во Скопје, во рамки на глобалниот настан „Connecting Europe Express“...

Мирко Бачиќ / 14 септември, 2021 6:07

Германската полиција соопшти дека над 110 лица загинале само во округот Арвајлер во западна Германија, една од најпогодените области. Локалните власти стравуваат од зголемување на бројот на загинати.

Над 180 загинати по поплавите во Западна Европа

Последните бројки на загинати во поплавите во Западна Европа во изминативе 24 часа достигнаа до 180, откако спасувачите цела...

Владо Марин / 18 јули, 2021 13:30

Овој настан е прв од низата јавни и граѓански придонеси од регионот на „Конференцијата за иднината на Европа (CoFoE)“.

Во рамки на „Преспа форум дијалог“ одржан првиот настан за придонесот на Западен Балкан на „Конференцијата за иднината на Европа“

Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ во соработка со Германскиот совет за надворешни односи, и со поддршка на Европската...

Владо Марин / 2 јули, 2021 16:31

Ре/Макс е американска интернационална компанија за недвижности со повеќе од 6.000 канцеларии ширум светот.

Една од најголемите светски компании за недвижности Ре/Макс започнува со работа на македонскиот пазар

За време на службената посета на Швајцарската конфедерација, потпретседателот на Владата на Република Македонија задолжен...

Рејхан Бајрами / 19 јуни, 2021 21:37