ЕУ дискутира за епидемиолошката состојба во „трети земји“ на секои две недели и го ажурира списокот на оние земји што се сметаат за безбедни за патување

Од 25 јуни Германија ќе дозволи влез на патници кои не се од ЕУ, но само со примени две дози вакцина

Од 25 јуни германската влада ќе им дозволи на патниците надвор од ЕУ кои ги примиле двете дози на вакцина против ковид-19 да...

Македонка Димкин / 18 јуни, 2021 13:40

Континуитетот на овие највисоки успеси на Македонскиот информативен центар за животна средина и Министерството се од особена важност во однос на одржувањето на техничката подготвеност на државата за членство во ЕЕА и усогласување со највисоките стандарди за мониторинг на животната средина во Европа.

Македонија заедно со Австрија и Шведска нотира успех од 100% во исполнување на барањата од ЕЕА

По трет пат, во 2021 година, Македонија нотира успех од 100% при известувањето со податоци и информации во однос на повеќе медиуми...

Рејхан Бајрами / 8 јуни, 2021 8:21

Според публиката која гласаше телефонски, ова се поените доделени од Македонија: -12 поени за Србија, 10 за Албанија, 8 за Италија, 7 за Швајцарија, 6 за Кипар, 5 за Франција, 4 за Украина, 3 за Азербејџан, 2 за Финска и еден за Русија.

Македонија не и даде ниту еден поен на Бугарија на Евросонг!

На официјалната страница на Евросонг 2021 се објавија резултатите од гласањето на публиката и на жирито од вчерашното 65-то...

admin@magazin / 23 мај, 2021 16:56

Премиерот Заев се задржа и на можностите за деблокирање на процесот на нашето пристапување во ЕУ и истакна дека нашата цел - членството во Европската Унија нема алтернатива.

Дојдовме за да кажеме јасно – Европската Унија мора да испорача

Претседателот на Владата на Републикa Македонија, Зоран Заев денеска ги прими министрите за надворешни работи на Австрија,...

admin@magazin / 22 мај, 2021 15:55

Датум, впишан со златни букви во историјата на напредна Европа, како датум за паметење на милионите жртви. Датум за чествување на големото дело на прогресивните сили со кое беше поразено најголемото зло - фашизмот, кој по Втората светска војна зад себе остави ужас и рушевини на нашиот континент и во светот.

Нашиот природен дом е Европската Унија меѓу просперитетните европски нации

Денеска одбележуваме еден голем датум за два крупни настани во историјата на Европа и на нашата земја – 9 Мај, Ден на победата...

Рејхан Бајрами / 9 мај, 2021 12:28

Солидарноста меѓу Велика Британија и ЕУ целосно исчезна и отстапи на општата борба околу тоа кој има повеќе права на десетици милиони дози произведени од британско-шведската компанија АстраЗенека.

Си-Ен-Ен го открива вакцинацискиот национализам во Европа: Срамна битка меѓу Лондон и Брисел околу вакцините од фабриката АстраЗенека!

Страшниот национализам за вакцинирање од кој Светската здравствена организација и другите здравствени организации се плашеа,...

Мирко Бачиќ / 30 јануари, 2021 23:27

Анализиран е ризикот од изложеност на азот диоксид, токсичен гас, еден од издувните гасови на автомобилот и изложеност на мали честички што може да вклучуваат чад, прашина и пепел.

НОВАТА СТУДИЈА ОТКРИВА ДРАМАТИЧНИ ПОДАТОЦИ: Десетици илјади луѓе ширум Европа умираат предвреме поради загадувањето на воздухот

Десетици илјади жители на градови низ Европа умираат предвреме поради загадувањето на воздухот, откриено е во истражувањето...

admin@magazin / 24 јануари, 2021 18:05

Таа предупредува дека дотогаш сите мора да останат будни за да се заштитат себе си и другите од вирусот.

ПОЧНУВА ИСПОРАКАТА НА ВАКЦИНА ВО ЕУ: Првите дози веќе пристигнаа во овие земји, а еве кога започнува вакцинацијата(ВИДЕО)

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајан, упати видео порака до граѓаните на Европа по повод почетокот...

Перо Милчин / 26 декември, 2020 16:54