Иако ќе биде топло во првата половина на септември, не значи дека периодот ќе биде целосно сув “, рече метеорологот Аквадера Тајлер Ројс.

Објавена најновата прогноза за есен: Зима, снег и невреме на Балканот, на овој дел од Европа се закануваат пожари

Метеосервис Аквадер (AccuWeather) ја објави најновата долгорочна прогноза за есента во Европа. Сушата влијаеше на многу области...

Перо Милчин / 23 август, 2020 18:46

Во Европа, бројот на производителите на пиво се зголемил од 3.600 во 2010 година на 7.500 во 2017 година. Притоа, вкупното европско производство на пиво во 2017 година изнесувало 38 милијарди литри, а потрошувачката изнесувала 355 милијарди литри. Од даночните давачки со кои се оптоварува пивото во Европа биле собрани приходи од 40 милијарди евра.

Колку литри пиво годишно се пие во Македонија?

Пивото е алкохолен пијалак кој настанува со ферментација на скробеста супстанца (житни растенија: јачмен, хмељ), кој не е...

Владо Марин / 20 јуни, 2020 22:13

Во писмото се потенцира дека отворањето на внатрешните граници мора да се изврши на координиран и недискриминаторски начин врз основа на јасни, вообичаени и транспарентни епидемиолошки критериуми.

Италија и Шпанија упатија заедничко писмо до европската комисија: Да се ​​отворат границите на земјите членки на ЕУ!

Премиерите на Италија и Шпанија, двете членки на Европската унија кои се најпогодени од пандемијата „Ковид 19“, испратија...

admin@magazin / 6 јуни, 2020 12:05

Влегувате во Србија само со лична карта, без тест на Ковид-19 и што е најважно, без задолжителна самоизолација од 14 дена, посочува ТВ-станицата.

ХРВАТИТЕ ДОАЃААТ ВО СРБИЈА НА ШОПИНГ: Еве што најчесто купуваат!

Хрватите можат да патуваат во Србија под скоро исти услови како пред 12 март, кога границата беше затворена. Бидејќи Србија...

Перо Милчин / 26 мај, 2020 15:13

Ер Србија ќе лета за Цирих во 12.40 часот и до Франкфурт во 17,30 часот.

АВИОСООБРАЌАЈОТ ВО СРБИЈА СЕ ВРАТИ ВО НОРМАЛА: Ер Србија од денес ќе лета до Лондон и Виена!

Националната авиокомпанија „Ер Србија“, покрај веќе воведените летови до Цирих и Франкфурт, од денеска ќе лета и за Лондон...

Перо Милчин / 24 мај, 2020 13:56

Од следната недела српската авиокомпанија ќе лета за Лондон и Виена, кои ќе продолжат да го поврзуваат Белград со градовите во Европа.

СЕ Е СПРЕМНО: Ер Србија од 21 март обновува авиосообраќај до Виена, Цирих, Лондон и Франкфурт!

Со летовите до Франкфурт и Цирих на 21 мај „Ер Србија“ ќе започне со обновување на редовниот патнички сообраќај, изјави за...

Рејхан Бајрами / 14 мај, 2020 17:03

Не постои математичка формула што би прецизирала кои земји би можеле да станат нови жаришта во глобалната криза.

КОРОНА ВИРУСОТ СЕ СЕЛИ: Епидемиолозите открија кои земји би можеле да постанат ново жариште!

Бројот на инфекции со коронавирус и бројот на смртни случаи достигна врв во многу европски и северноамерикански земји, но...

Перо Милчин / 7 мај, 2020 19:03

Тој истакна дека болеста се манифестира на различен начин кај Европејците.

Руски лекар шокиран од една појава во Италија: Откри дека е направена КОБНА ГРЕШКА!

Рускиот епидемиолог Александар Семинов, заменик директор на Институтот за епидемиологија и микробиологија Пастер во Санкт...

Едмонд Бекири / 25 април, 2020 11:47