Индексот на доларот, кој го покажува движењето на американската вредност во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела падна за 0,2 отсто, на 104,69 поени.

Еврото зајакна во однос на доларот

На светските пазари курсот на европската валута во однос на доларот порасна минатата недела, откако американските и европските...

Мате Парлоф / 18 декември, 2022 11:47

Слична е ситуацијата и во Британија, па минатата недела курсот на фунтата потона за повеќе од 3 отсто, на 1,0840 долари, најниско ниво во последните 37 години.

Еврото нагло падна – далеку e под еден долар

НА ГЛОБАЛНИТЕ пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути силно порасна минатата недела бидејќи американскиот...

Перо Милчин / 25 септември, 2022 10:04

Антикоруппциска Комисија го враќа во живот предметот Поткуп ?

Антикорупциска комисија го враќа на насловните страници случајот “едно евро за Вицето”

Претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска во вечерашното гостување на Топ Тема најави дека утре ќе...

Узунов Бобан / 8 мај, 2019 23:00

Кавгата на италијанската Влада за својот прв буџет во мандатот ја падна вредноста на Еврото, Брегзит ја "турна" Фунтата во однос на американскиот долар

Паѓа вредноста на еврото и на фунтата

Два дена со ред на берзите паѓа вредноста на еврото поради италијанскиот буџет, а Брегзит ја “турна” фунтата. Вредноста...

Мартин Попоски / 28 септември, 2018 8:02

Иако валутниот сооднос евро - лев е 1 : 2 Бугарија инсистира да влезе во Еврозоната

Бугарија на чекор до воведување на еврото

Бугарската влада одобри акциски план за пристап во земјата во Европскиот механизам за девизни курсеви (EMR-2) и за пристапување...

Мирко Бачиќ / 23 август, 2018 10:55

По низата обвинувања од САД за труење на поранешен советски шпион и санкции Русија возвраќа со економски контра мерки

Русите му велат збогум на американскиот долар

Москва ќе го намали бројот на американските хартии од вредност кои ги поседува како одговор на новите санкции воведени од...

Мирко Бачиќ / 13 август, 2018 6:49