Во соседна Албанија досега се потврдени 10 случаи на коронавирус. Сомнителни лида кои поминале на тест и биле негативни се 114. Имено Рама рече дека на сите медицински сестри и доктори им следува награда со плус 1.000 евра плата.

Еди Рама: Награда од илјада евра месечно за сите медицински лица кои работат со пациенти додека трае КОРОНАВИРУСОТ!

Вчера Еди Рама, албанскиот премиер на вонредната владина седница која ја свика за преземање нови мерки за спречување на коронавирусот...

Катерина Крстиќ / 12 март, 2020 10:51

Рама бесен на изјавата на Хардинај поднел тужба  до Основниот суд во Приштина. Тужбата се однесува на клевета дека Рама наводно се залагал за размена на територии меѓу Белград и Приштина.

Рама поднесе тужба за клевета против Хардинај

Косовскиот премиер во заминување, Рамуш Хардинај заработи тужба од албанскиот премиер Еди Рама поради клевета. Рама бесен...

Катерина Крстиќ / 16 јануари, 2020 11:23

Во комуникација со албанските новинари, Рама од Виена додаде дека хуманитарниот став за иранската опозиција во Албанија е напишан и во договорот.

Иран ја прогаси Албанија за непријател, Еди Рама изјави: Ние сме во безбедни раце – Муџахедините се дел од хуманитарна операција

– Тоа е многу мала, но многу ѓаволска европска земја, каде американските елементи соработуваат со иранските предавници...

Весна Петровска / 8 јануари, 2020 20:54

Утрово тој на итна средба со Советот на министри во Тирана, им нареди на министрите за образование и здравство и социјална заштита Беса Шахини и Огета Манастирлиу да ги повикаат и да ги вратат луѓето што се засолниле на Косово.

Рама со порака до министрите: Вратете ги луѓето кои по земјотресот се засолниле во Косово

Еди Рама премиерот на Албанија, денеска ги повика своите сонародниците кои, поради катастрофалниот земјотрес заминаа за...

Катерина Крстиќ / 5 декември, 2019 12:02

Во писмото Меркел посочува дека тешко ја примила веста за земјотресот во Албанија, изрази сочувство и вели дека жали за настраданите. 

Меркел до Рама: Имате поддршка од Германија и ЕУ во овие тешки моменти

По трагичниот земјотрес кој ја погоди Албанија каде загинаа 51 лице, германската канцеларка Ангела Меркел испрати писмо до...

Катерина Крстиќ / 2 декември, 2019 9:28

Смртта на четиричленото семејство на Кристи Реци, свршеницата на едниот од синовите на албанскиот премиер Еди Рама, Грегор Рама, во земјотресот во Драч, ја погоди целата јавност во регионот, а Грегор го стави во фокусот на интересот.

Синот на Рама скршен од болка- смртта на свршеницата не му е единствената голема загуба

Во катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Албанија загина Кристи Реци, свршеницата на поголемиот син на премиерот Еди Рама,...

Катерина Крстиќ / 30 ноември, 2019 13:04

На денешната владина седница албанскиот премиер Еди Рама имаше тешка задача со оглед на тоа дека и неговата снаа загина во земјотресот заедно со своето семејство. Тој ги читаше имињата на жртвите и во еден момент почна да плаче, но набрзо се смири и продолжи. 

НЕ МОЖЕШЕ ДА ИЗДРЖИ: Еди Рама ги читаше имињата на починатите и заплака

Албанија е завиена во црно по катастрофалниот земјотрес кој ја погоди во вторникот а во кој загинаа 50 лица.  На денешната...

Катерина Крстиќ / 12:34