Рама изјави дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од земјотресот и вели дека тоа не е последната сума.

Рама: Без дом останаа над 3000 лица, сите ќе бидат сместени во хотели – досега донирани над 5 милиони евра

На денешната вонредна владина седница албанскиот премиерот Еди Рама најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе...

Катерина Крстиќ / 29 ноември, 2019 11:25

Неговото семејство е во тага а премиерот на Албанија не успеа да ги задржи солзите додека во емисија во живо новинарот му постави прашање за девојката на неговиот син Кристи Речи, која го загуби животот во страотниот земјотрес. Во земјотресот загина и целото нејзино семејство.

ВИДЕО: Го прашаа за снаата која загина, Рама не можеше да издржи заплака и избега

Албанскиот премиер Еди Рама во катастрофалниот земјотрес кој во вторникот ја погоди Албанија, ја загуби свршеницата на неговиот...

Катерина Крстиќ / 28 ноември, 2019 15:40

Иако многумина го критикуваа албанскиот премиер сепак градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески по примерот на Рама, на официјален настан се појави во црни панталони, црно сако и патики „Адидас“ што укажува на тоа дека му се допаднал стајлингот на албанскиот премиер.

Сите го критикуваа но нему му се допадна- Градоначалникот на Охрид со стајлинг како Еди Рама

Откако албанскиот премиер Еди Рама повторно предизвика смеење со својот стајлинг и ги запали социјалните мрежи каде корисниците...

Катерина Крстиќ / 12 ноември, 2019 19:51

Рама веќе е познат по својот необичен стајлинг но ова е доказ дека тој е голем љубител на спортската елеганција. 

ФОТО: Еди Рама повторно ги запали социјалните мрежи со својот стајлинг

Албанскиот премиер Еди Рама повторно предизвика смеење со својот стајлинг и ги запали социјалните мрежи каде корисниците...

Катерина Крстиќ / 11 ноември, 2019 17:01

Тој исто така, истакна дека овој договор освен на граѓаните, подобрување ќе донесе и на економијата, односно стопанството на овие земји.

Вучиќ-Заев-Рама: Балканот веќе не е буре барут, во трите земји ќе се патува само со лична карта

Во Нови Сад денеска се одржа трилатерален состанок меѓу Македонија, Србија и Албанија. Српскиот претседател Александар Вучиќ...

Катерина Крстиќ / 10 октомври, 2019 19:01

Во интервјуто со новинарот Џек Парок, шефот на албанската Влада зборува и за улогата на Европскиот совет за интеграција на Западен Балкан во ЕУ, потенцирајќи дека Советот многу не се базира на она што го прават владите на земјите како Албанија, туку на ситуациите и динамиката на внатрешната политика на земјите членки на ЕУ.

Рама со кратки пантолони даде интервју за Евроњуз: Северна Македонија пред Албанија во ЕУ, може да го дестабилизира регионот

Еди Рама за „Евроњуз“ (Euronews), ги предупреди земјите од Европската унија дека ќе биде штетно за регионот, доколку пред Албанија...

Весна Петровска / 9 август, 2019 18:50

Еди Рама во интервјуто со новинарот Џек Парок, говореше на актуелни теми меѓу кои и за улогата на Европскиот совет за интеграција на Западен Балкан во ЕУ. Рама потенцираше дека Советот многу не се базира на она што го прават владите на земјите како Албанија, туку на ситуациите и динамиката на внатрешната политика на земјите членки на ЕУ.

Рама во интервју за Евроњуз: Северна Македонија пред Албанија во ЕУ може да го дестабилизира регионот

Во интервју за „Евроњуз“ (Euronews), албанскиот премиер Еди Рама изјави дека доколку Македонија влезе во ЕУ, пред Албанија тоа...

Катерина Крстиќ / 14:59

Албанскиот премиер Еди рама од митингот вчера порача дека на 30 јуни избори ќе има на целата територија на земјата и оти денот на изборите ќе биде еден обичен ден во Албанија.

РАМА ПРЕСЕЧЕ: Избори на 30 јуни во цела Албанија, тоа ќе биде еден обичен ден!

– На 30 јуни, изборите ќе се одржат на целата територија на Албанија. Го знаеме резултатот однапред не поради она за што не...

Рејхан Бајрами / 23 јуни, 2019 11:42