Премиерот на Албанија Еди Рама и членовите на неговиот кабинет за малку ќе "изедеја" ќотек од демонстрантите при посетата на градот Корча

Рама и неговите министри во Корча дочекани со протести

Албанскиот премиерот Еди Рама и членовите на неговиот Кабинет во Корча беа пречекани со протест под мотото “Рама оди си”. Владата...

Мартин Попоски / 30 септември, 2018 11:55

Според лидерот на албанската опозиција, со демократски средства како протести и демонстрации, меѓународните претставници сами ќе го "замолат" Рама да си поднесе оставка

Народот може да го смени Еди Рама за седум дена

За да замине Рама од власта треба да одлучи народот а во тие напори ќе има поддршка и од Демократската партија. Ова го изјави...

Мартин Попоски / 8:16

Албанската опозиција со отворени закани до премиерот Еди Рама, ако падне националниот театар, ќе падне и твојот дом, претседателот Илир Мета повторно со вето на новиот закон

Баша: Кој ќе го урне театарот истото ќе го снајде и со неговата куќа

Претседателот на албанската опозициска Демократската партија, Љуљзим Баша отворено се закани дека сите оние кои ќе се обидат...

Мартин Попоски / 26 септември, 2018 14:37

Остри реакции на опозицијата во Албанија откако и премирот Еди Рама почна да ја одобрува идејата на Тачи и Вучиќ за независно Косово преку размена на територии во регионот

Баша: Рама и Вучиќ се спонзори на планот за размена на територии

Претседателот на најголемата албанска опозициска партија, Демократската партија, Љуљзим Баша, ги обвини албанскиот премиер...

Мартин Попоски / 6:40

Премиерот на Албанија, Еди Рама со остар говор против опозицијата и обидите за манипулација, која не беше во салата, а својата седница на собранието ја одржа во Валона

Опозицијата прави дволичен напор за да го заштити Тиранскиот театар

Албанскиот премиер Еди Рама, од собраниската говорница, ја обвини опозицијата дека прави “дволичен напор да го заштити...

Мирко Бачиќ / 25 септември, 2018 7:20

Моника Круемади, кога Албанија нема мажи во политиката, ќе следи жена која е сериозен кандидат за идна премиерка која ќе и стави крај на корупцијата во државата

Политичарката која го гаѓала Рама со чизма, ќе го затвора и сопругот, претседател на државата

Политичарката од која се плашат и премиерот и претседателот на Албанија најави битка против двајцата, за Албанија без корупција,...

Мирко Бачиќ / 23 септември, 2018 10:45

Четврта седница на Собранието на албанската опозиција, по Скадар, Елбасан и Драч, овој пат во Валона, пораката денес гласи дека Националниот театар ќе му пресуди на Рама

Албанија со паралелно Собрание, една во Тирана, друго во Валона

Албанската опозиција продолжува со бојкотот на Собранието и денеска наместо во собраниската сала ќе заседава во приморскиот...

Мартин Попоски / 20 септември, 2018 12:33

Според албанската опозиција, Ермал Хоџа бил ослободен од затвор под изговор за "добро однесување" но откако не ја издал соработката со Олси Рама, брат на премиерот Еди Рама

Ермал Хоџа е ослободен затоа што не сведочел против братот на Рама

На ослободувањето од понатамошното издржување на затворската казна на Ермал Хоџа, внук на поранешниот диктатор на Албанија...

Мирко Бачиќ / 19 септември, 2018 8:32