И додека Албанија со сопствена авио компанија за почеток ќе лета на 10-тина дестинации низ светот, Македонија за министер го има Сугарески кој ги брка и странските авиопревозници

“Ер Албанија” со прв пробен лет

Албанскиот национален авиопревозник “Ер Албанија” викендов го имаше првиот пробен лет. Авион од типот “Ербас 319”...

Мартин Попоски / 16 септември, 2018 12:03

Маските паднаа! Актерот од МНТ Висар Вишка е културно-уметничкиот доктор Менгеле кој со вкрстување на законски дозволени идеи и проекти, во Македонија ќе произведе вистинита и чиста ариевска уметност

Јани Бојаџи на ФБ: Смрт на фашизмот! Слобода на уметноста!

Завчера на фејсбук Висар Вишка, инаку советник за култура на Министерот Адеми, објави, дека ми пратиле инспекција во продукцијата!...

Македонка Димкин / 15 септември, 2018 23:21

Бериша смета дека од проектот на Тачи, познат како размена на границите, победник ќе е само Србија, и го обвини премиерот Рама дека е под влијание на турскиот претседател

Сали Бериша: Идејата за корекција на границите е проект на Белград

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша верува дека идејата за размена на територии меѓу Косово и Србија...

Мирко Бачиќ / 14 септември, 2018 14:14

Аналитичарите тврдат дека изјавата на Коѕијас, е втор и можеби последен удар врз владата на Еди Рама, по изјавата дека никогаш не постоел прогон на Чамите, затоа што не постојат

Грција ќе бара промена на границите со Албанија?

Освен заканата за промена на границите што му се заканува на Косово, идентични претензии има и Грција кон Албанија, јавуваат...

Мирко Бачиќ / 13 септември, 2018 9:16

По изјавата на грчкиот премиер дека Чамите никогаш не постоеле, партијата која е коалиционен партнев во владата на Рама, реши да го бојкотира и прејде во опозиција

Владата на Рама остана без “Партијата на Чамите”

Партијата за правда, интеграција и единство (ПДИУ) на Шпетим Идризи, која е попозната како „партија на Чамите“, ја напушти...

Мирко Бачиќ / 12 септември, 2018 14:44

По скандалите со нарко подземјето во Албанија, кои кулминираа со обиди за убиства на новинари, граѓаните бараат оставка од премиерот Рама, кој нема контрола на ситуацијата

Еди Рама во Елбасан дочекан со протести

Премиерот Еди Рама беше дочекан со протести во градот Елбасан, каде допатува на средба со група просветни рабоници, пред...

Мирко Бачиќ / 7 септември, 2018 6:48

Специјалниот советник на албанскиот премиер Еди Рама, Батон Хаџиу, во моменти на тензичната атмофера на Косово, проповеда обединување на двете територии во една држава

Советникот на Рама бара обединување на Албанија и Косово

Познатиот албански аналитичар по потекло од Косово, Батон Хаџиу, кој е актуелен советник на премиерот Еди Рама, смета дека...

Мирко Бачиќ / 6 септември, 2018 9:46

Албанската опозиција "гази" врз криминалот на премиерот Рама, па формираше и паралелен Парламент во Скадар, каде за три месеци убиени се шест мафијаши а две лица се изчезнати

Албанската опозиција го бојкотира Парламентот и ќе заседава во Скадар

Албанската опозиција ќе ја бојкотира седницата на Парламентот, која е прва по летните одмори.  Дел од раководството и пратениците...

Мирко Бачиќ / 4 септември, 2018 7:06