Во пресрет на размената на територии меѓу Косово и Србија премиерска средба на земјите од Западен Балкан

Рама во Драч ќе ги пречека премиерите од Западен Балкан

Албанскиот премиер Еди Рама во Драч ќе биде домаќин на неформалниот состанок на премиерите од земјите на Западен Балкан...

Мирко Бачиќ / 27 август, 2018 6:23

Според Вашинтонг тајмс  реформските процеси во земјата кои се спонзорирани од фондацијата „Сорос“ ја оставиле Албанија без судски систем.

Вашингтон тајмс удри по „наркоманската„ влада на Еди Рама!

„Вашингтон тајмс“ престижниот американски весник  во еден од своите написи силно и со факти наведува  обвинувања против...

Рејхан Бајрами / 25 август, 2018 12:32

Еди Рама ги собира колегите на традиционалниот "балкански самит" во август во Драч

Премиерите од регионов на 27 август гости на Рама во Драч

Во албанскиот пристанишен град Драч на 27-ми август премиерите на земјите од регионов ќе имаат заедничка средба. Домаќинот...

Мирко Бачиќ / 16 август, 2018 6:48

Албанската опозиција се погласна за големи народни протести против власта на Рама овој септември

Бериша повикува на “народна револуција” по примерот на романската

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша ги повика албанските граѓани да се “кренат на народна револуција”...

Мирко Бачиќ / 14 август, 2018 10:50

Министерот за дијаспора на Албанија во изјава која го провоцира официјален Белград

Мајко: Од 1 јануари нема да има границата меѓу Косово и Албанија

Албанскиот министер за дијаспора Пандели Мајко им порача на граѓаните на Косово дека од 1 јануари 2019 година меѓу Косово и...

Мирко Бачиќ / 2 август, 2018 13:45

Претседателот на Албанија за само неколку дена пак со вето на закон

Албанскиот претседател Мета го “бојкотира” премиерот Рама

Албанскиот претседател Илир Мета само неколку дена откако го врати непотпишан законот за “Националниот театар” свој...

Мирко Бачиќ / 1 август, 2018 13:20