Поранешниот француски претседател Жак Ширак беше погребан на приватна церемонија на гробиштата во Монпарнас покрај ќерката Лоранс, која починала пред три години.

Пендаровски наместо на погреб замина на концертот на Ерос Рамацоти – Владата не го испочитува големиот Жак Ширак

Во четвртокот почина поранешниот претседател Жак Ширак, а вчера беше свечениот погреб на претседателот кој беше испратен...

Весна Петровска / 1 октомври, 2019 22:20

Молк од официјална Атина и Софија откако романските власти, чија држава е членка и на ЕУ и на НАТО реши на национално ниво да го чествува 8 Декември, денот на Македонскиот јазик

Од годинава 8 Декември во Романија ќе е Ден на македонскиот јазик

Во Дипломатскиот клуб во Букурешт годинава првпат како „Ден на македонскиот јазик во Романија“ се прослави 8 Декември, Денот...

Мартин Попоски / 9 декември, 2018 11:09

Албанските опозициони партии побараа грижа за Албанската дијаспора, Заев и ДУИ ја премолчијаа реакцијата, прашање е за чиј народ Едмонд Адеми е министер за дијаспора?

Албанците побараа државата да се грижи за албанската дијаспора

Албанската опозиција побара Македонија со Устав да се грижи за Албанците во дијаспората, иако по Устав Македонија има една...

Мартин Попоски / 13 ноември, 2018 12:22

Министерот без ресор, задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, по изјавата на премиерот Заев за национално помирување за 27 април, појасни дека тоа технички не значи и амнестија

Адеми го спореди Заев со папата Јован Павле Втори

Министерот без ресор задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми на својот профил на социјалните мрежи ја појасни изјавата на...

Мирко Бачиќ / 15 октомври, 2018 13:26

Адеми ја злоупотреби службената функција и изврши директен упад во изборниот процес со политичко агирирање и Јавно обвинителство треба да постапи по службена должност

Министерот Адеми го прекрши молкот?

Брзоплетоста за реакции по инцидентот на едно гласачко место во Мелбурн, Австралија, доведе до прекршување на молкот од страна...

Мартин Попоски / 30 септември, 2018 7:10

Министерот Адеми почна да се соочува со гневот на вистинската Македонска дијаспора, а не онаа која сам си ја креирал и платил

Македонците од Берлин одбиле средба со министерот за дијаспора

Министерот за дијаспора Едмонд Адеми бил одбиен за средба од Македонската црковна заедница во Берлин која не сакала да се...

Мирко Бачиќ / 3 септември, 2018 11:49

Македонските државјани со албанско етничко потекло не сакаат на референдум каде не се албанска нација во Македонија

Албанците збунети за референдумот “Ние сме автохтони Албанци или граѓани на Македонија”

Политичките партии постојано повикуваат да се излезе на референдумот за, како што велат, европската иднина на земјата. Овој...

Мирко Бачиќ / 2 септември, 2018 10:56

Зошто Заев не ги повика и Македонците од Пиринска или Егејска Македонија, или тие по Договорите со Бугарија и Грција не смеат да постојат?

Заев им реферира на Македонците во Албанија за НАТО и ЕУ во Северна Македонија?

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со претставници од заедницата на Македонците во Албанија, Ефтим Митревски и Нико...

Мирко Бачиќ / 31 август, 2018 7:17