Нашата држава ја ратификуваше Рамсарската Конвенција за водни или блатни живеалишта од меѓународна важност во 1991 година.

Македонија го номинираше Охридско Езеро и Студенчишко Блато како трето и најголемо Рамсар место во државата

Со впишувањето на Охридско Езеро и Студенчишко Блато во Светска Рамсар листа, нашата држава, по Преспанското и Дојранското...

admin@magazin / 8 мај, 2021 8:36

Грешката велат хидробиолозите е во тоа што се дозволи децении наназад езерото да претставува акумулација за производство на електрична енергија.

НИВОТО НА ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО – 2 СМ ПОД МИНИМАЛНО ДОЗВОЛЕНА КОТА

Нивото на Охридското езеро и понатаму продолжува да опаѓа. Според табелата на ЕСМ водостојот вчера беше на 693,08 м.н.в или 2цм...

Перо Милчин / 7 декември, 2020 5:51

Според Министерството за внатрешни работи на Република Македонија, четворица од убиените: Славковски, Наќевски, Ацковски и Трпковски, на возраст од 18 до 21 година, отишле да ловат риба на Смилковското Езеро со автомобил околу 15 часот на 12 април 2012, за време на православниот христијански празник Велики четврток.

БРУКИ НЕВИДЕНИ: Заев мува не го лази- Обвинетите од Монструм насмеани си правеа селфи со Заев во заднината

Обвинетите Хаки Азири, Сами Љута и Агим Исмаиловиќ си направија весело селфи пред Кривичниот суд додека екс премиерот и лидер...

Рејхан Бајрами / 4 февруари, 2020 0:44

Пожарот меѓу селата Косел и Опеница избувна вчера попладне.

АЛАРМАНТНО: Канадери го гаснат пожарот кај Опеница во Охрид!

Канадери цело попладне го надлетуваат Охрид. Овие специјални летала учествуваат во гаснењето на пожарот што веќе втор ден...

Перо Милчин / 25 август, 2019 19:48

Какви тајни крие Охридското езеро ?

Швајцарски научници: НА БРЕГОТ НА ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО ОТКРИВМЕ ДОКАЗИ ЗА ПОЧЕТОЦИТЕ НА ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО ВО ЕВРОПА

Во овој дел од Балканот, на брегот на Охридското Езеро, се бележат почетоците на развојот на земјоделството во Европа. Тоа...

Узунов Бобан / 31 јули, 2019 13:42

На Фејсбук објавија фотографии на кои се гледа како некој по реновирање на тоалетот се што му било вишок фрлил во Езерото.

СРАМОТА: По реновирање на тоалетот, вишокот го фрлил во Охридското езеро, на длабочина од 5 метри!

Членовите на Нуркачкиот центар „Akvatek“ во Охридското Езеро, вчера на социјалните мрежи објавија загрозувачки фотографии...

Рејхан Бајрами / 15 јули, 2019 10:36

Во рамките на 47. Мајски оперски вечери на 12 мај ќе биде изведен еден од најубавите балети во класичната уметност „Лебедово езеро“ на Петар Илич Чајковски

“ Мајски оперски вечери“ утре со “Лебедово езеро“

Во улогата на Одета и Одилија, белиот и црн лебед ќе настапи Маја Махатели од Грузија, додека во улогата на принцот Зигфрид...

Стефан Каневче / 11 мај, 2019 16:20

Проблемот со пласманот на ресенското јаболко остана нерешен

(видео-фото) Еколошка катастрофа: Ресенското јаболко “пласирано” во Преспанското езеро

Проблемот со пласманот на ресенското јаболко остана нерешен  и покрај ветувањата на Владата и локалната самоуправа. Од...

Узунов Бобан / 12 април, 2019 10:13