Износот за К-15 за 2019 година ќе се движи од 10.088 до 14.985 денари.

Министерство за труд предупредува: Газди исплаќајте К15, работници – пријавувајте нерегуларности

Регресот за годишен одмор К-15 треба да се исплати најдоцна до 31 декември 2019 година и се пресметува врз основа на просечната...

Сара Фемина / 11 декември, 2019 9:45

Во следниот период, УЈП очекуваат граѓаните да пријавуваат ако се соочат со злоупотреби при исплаќање на минималецот.

ОД ДЕНЕСКА ГРАЃАНИТЕ ПОБОГАТИ ЗА НЕКОЈ ДЕНАР: Стартува минималната плата од 14.500 денари

Од денеска според новиот закон ниту еден вработен во државава, од овој месец нема да добива плата помала од 14.500 денари. Од...

Сара Фемина / 1 декември, 2019 16:21

Анѓушев истакна дека планира да се посвети на бизнисот и наведе дека крајот на својот мандат го гледа како вицепремиер на влада што креира политики.

Анѓушев: Се договорив со Владата само за еден мандат

Во вчерашното гостување во емисијата „Економски магазин“ на Алсат ТВ, Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓуев изјави...

Катерина Крстиќ / 14 ноември, 2019 9:54

Што можеме да очекуваме во вакви околности? Можеме да очекуваме предлагање на гломазен желботека-буџет кој би тежел околу 4 милијарди евра, според девизата "пиши, хартијата трпи се". И згора на тоа, можеме да очекуваме намалување на капиталните инвестиции кои носат развој, а во буџетот да има дуплирање на средствата за вработување на договор на дело во администрацијата, како предизборен обид на сметка на буџетот да се намали разочарувањето кај гласачите на коалицијата на СДСМ-ДУИ-Амди-ДОМ-Љубе-НСДП-Самка!, стои во објавата на Милошоски.

ПРЕДИЗБОРНАТА ТРКА ГО СТОПИРА БУЏЕТОТ НА МАКЕДОНИЈА – се ситнат денови и од ноември

Пратеникот Антонио Милошески од ВМРО-ДПМНЕ преку својот Фејсбук профил напиша дека актуеланата влада е во преизборно брзање,...

Валерија Петрова / 6 ноември, 2019 8:16

–Начин да се зголеми продуктивноста е со нови технологии.

АНЃУШЕВ: “Планираме вработувања над 4.000 луѓе – компании се пријавуваат за инвестирање во земјава„

Се планираат вработувања на 4.000 луѓе, од кои во првата година вработиле 1.300 луѓе што е показател дека се инвестира во технологии...

Сара Фемина / 19 октомври, 2019 13:19

Министерката Ангеловска вели дека единствено кога губи сивата економија, добиваат сите.

НИНА АНГЕЛОВСКА: “Економијата во Македонија е во добра кондиција”

Министерката за финансии Нина Ангеловска во интервју за неделникот „Фокус“вели дека како министер за финансии ќе презема...

Перо Милчин / 13 октомври, 2019 17:52

Нагласи дека во моментов се преговара со компании од развиениот технолошки свет за инвестиции во земјава и додаде дека ако се помине добро е можно да се привлечат над 100 милиони евра нови инвестиции.

Анѓушев оптимист: Очекувам во 2019 година економските параметри да бидат најголеми во последните 15 години

– Очекувам во 2019 година економските параметри да бидат најголеми во последните 15 години, како и во третиот и четвртиот...

Валерија Петрова / 1 октомври, 2019 17:45

Сите со искуство ќе ја советуваат во различни сектори наследничката на Тевдовски која на почетокот на месецот застана на едно од клучните министерства во државата.

Инфлуенсерката си заминува од Владата – Ана Марија Макреска не е дел од кабинетот на Ангеловска

Не помина ни еден месец откако новата министерка за финансии Нина Ангеловска го претстави својот нов тим пред јавноста, меѓу...

Валерија Петрова / 27 септември, 2019 13:09