Ципрас следната година според аналитичарите предвреме ќе треба да го напушти кабинетот, на парламентарни избори во март или мај, по кои нема да добие нов премиерски мандат

Грција на предвремени избори па ратификација на Преспанскиот

Политичките аналитичари јасни на ставот дека грчкиот народ сака предвремени избори, по кои можеби ќе ја разгледа опцијата...

Мирко Бачиќ / 10 декември, 2018 6:23

Во Македонија, освен Арбен Џафери преку ДПА, не се појави репрезентативна партија на албанскиот етникум која би се борела за економска стабилност на сопствениот народ

Албанскиот етникум, економски истоштен е гневен на сопствените политичари

Албанските политичари во Македонија, соочени со немањето поддршка од сопствениот етнички електорат, не успеваат да ја повратат...

Мартин Попоски / 24 октомври, 2018 12:47

БиХ е можеби комплексна и конфузна, но електоратот на Федерацијата со половина милион неважечки гласачки ливчиња, испрати јасна и гласна порака до политичарите

Босанците им испратија порака на политичарите, 500.000 неважечки ливчиња

Централна изборна комисија на Босна и Херцеговина (ЦИК) ги објави новите прелиминарни резултати за општите избори кои се...

Мартин Попоски / 11 октомври, 2018 7:40

Претседателот на ДУИ, Ахмети, по објавата на резултатите, изјави дека не е време за предвремени избори и дека договорот ќе се реализира, референдумот бил само консултација

Ахмети потврди дека референдумот бил “зезање” со народот

Денешниот ден е важен за сите граѓани, за институциите и за демократијата. Денеска демонстриравме демократија, процес за...

Мартин Попоски / 30 септември, 2018 20:24

Почна 48 часовниот молк пред претстојниот рефередум кој ќе се одржи во недела 30 септември 2018 година

Почна предреферендумскиот молк

Од полноќ започнa молкот за референдумот што ќе се одржи во недела на 30 септември. Завршени се сите активности на учесниците...

Мартин Попоски / 28 септември, 2018 5:59

До моментов по пријавени гласачи од дијаспората прва е Швајцарија па следат Словенија и Англија

Досега 1.459 пријавени иселеници за гласање на референдумот

Заклучно со денеска до 12 часот преку веб апликацијата  до Државната изборна комисија [ ДИК ] доставени се вкупно 1.459 пријави...

Мартин Попоски / 20 август, 2018 12:37

Претседателот на Државната изборна комисија смета дека бројката е реална како и очекувањата за политички притисоци иако заборава дека Попис немаме одржано 16 години

Претседателот на ДИК Дерковски констатира 1.8 милиони граѓани со право на глас?!

Притисоци секогаш се можни. Овој состав на ДИК ќе покаже дека во Македонија може и поинаку да се функционира. Ако си ја сфатиме...

Мирко Бачиќ / 12 август, 2018 14:26