Македонските фанови трепереа заедно со нашите репрезентативци, држејќи среќа во своите домови и надевајќи се дека мечот ќе заврши што поскоро, по водечкиот погодок на нашиот најдобар фудбалер.

Фудбалска историја: Македонија е на Европско првенство!

Капитенот на македонската репрезентација Горан Пандев го постигна победничкиот погодок на дуелот со Грузија, по која Македонија...

Рејхан Бајрами / 12 ноември, 2020 20:27

Според она што го изјави тој, околу 67% граѓани кои се против се од Австрија, 64% од Германија. па потоа 63% Франција.

Ќучук: Не е само Франција, против проширување на ЕУ

Известувач за Македонија во ЕП, Илхан Ќучук, во изјава за Телма вели дека не е само Франција која се противи на проширувањето...

Катерина Крстиќ / 8 февруари, 2020 9:25

Се очекува многу Македонскинавивачи да ги бодрат нашите ракометари и бројката да надминенад илјада.

ДА НАВИВАМЕ ЗА НОВА ПОБЕДА: Ракометарите денеска играат против Чешка

Македонските ракометари денеска на Европското првенство кое се одржува во Австрија ќе играат против селекцијата на Чешка.  Се...

Катерина Крстиќ / 12 јануари, 2020 11:17

Сасоли ќе ја отвори Јуроп Хаус (Europe House) во просториите на Делегацијата на Европската Унија и ќе се придружи на дебатата со амбасадорот Самуел Жбогар и ученици од средни училишта на тема „Визијата на младите за ЕУ“.

УТЕШИТЕЛНИ ЗБОРОВИ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЕП ДО МАКЕДОНИЈА: Ве молам, не губете надеж!

Утешителни зборови од претседателот на Еворпскот парламент до Македонија. Давид Сасоли, кој престојува во официјална посета...

Весна Петровска / 4 ноември, 2019 12:25

Одличен на голот на Македонија беше и најдобриот Борко Ристовски со 13 одбрани, а најефикасен и најбрз во нападот беше капитенот Кире Лазаров со 8 погодоци.

Исланд едвај извлече жива глава од Македонските ракометари- Македонија е на пат кон ЕП 2020 !

Машката ракометна репрезентација на Македонија е пред пласман на Европското првенство 2020 година, седмо во нејзината историја,...

Сара Фемина / 14 април, 2019 21:53