Турското Министерство за надворешни работи изјави претходно оваа недела дека извештајот на Европскиот парламент содржи неосновани обвинувања и предрасуди и дека има „плиток и невизионерски“ пристап кон врските на Турција со ЕУ.

Ердоган: Турција може да се раздели со ЕУ доколку е потребно

Турскиот претседател Таип Ердоган, одговарајќи на новинарско прашање за содржината на извештајот на Европскиот парламент...

Мате Парлоф / 17 септември, 2023 11:41

„Скандинавските земји се како гостилници за терористичките организации“, рече Ердоган по петочната молитва во Истанбул.

Ердоган се противи на членството на Шведска и Норвешка во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека нема „позитивно мислење“ за членството на Финска и Шведска...

Перо Милчин / 13 мај, 2022 20:47

Менувањето на името на државата не е толку ретко како што се мисли, пренесуваат светските медиуми.

Турција ќе го промени името – ЕРДОГАН ПОТВРДИ

Турските власти одлучиле да го ребрендираат имиџот на земјата во светот, а турската телевизија ТРТ објави зошто. Претходно...

Мате Парлоф / 18 јануари, 2022 6:06

На работната вечера во Истанбул, на која присуствуваше и министерот за здравство Венко Филипче, премиерот Заев и претседателот на Турција Ердоган разговараа за взаемните пријателски односи исполнети со динамична соработка во повеќе области.

Заев и Ердоган: Вложуваме заеднички во поинтензивна соработка за да отвориме повеќе врати за турските инвеститори и за посилни трговски врски меѓу двете земји

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев за време на еднодневната работна посета на Република Турција...

Перо Милчин / 5 јуни, 2021 22:04

Ердоган денеска изјави дека ќе биде воведено целосно затворање на викендот за време на месецот Рамазан, а рестораните ќе служат само достава и храна и пијалоци за носење, пренесува Ројтерс.

Ердоган: Ги засилуваме мерките и го враќаме карантинот за време на викенд

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган вчера најави воведување на построги мерки против коронавирусот, повикувајќи...

Рејхан Бајрами / 30 март, 2021 7:10

Студентите кои се собраа во кампусот на Универзитетот Босфор скандираа „далеку од нашиот универзитет“.

СТУДЕНТИТЕ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈА ВО ИСТАНБУЛ: Не го сакаат ректорот назначен од Ердоган

Турската полиција денеска се судри во Истанбул со стотици студенти кои демонстрираа против одлуката на претседателот Реџеп...

Рејхан Бајрами / 4 јануари, 2021 20:39

Франција е најмногу за воведување санкции кон Турција на самитот на ЕУ на 10 и 11 декември.

ЕРДОГАН ПОРАЧА: Турција нема да ги прифати заканите во спорот со Грција и Кипар

Турција нема да потклекне на заканите во спорот со Грција и Кипар поради поморските права во источниот дел на Медитеранот,...

Рејхан Бајрами / 7 декември, 2020 21:35