Ердоган денеска изјави дека ќе биде воведено целосно затворање на викендот за време на месецот Рамазан, а рестораните ќе служат само достава и храна и пијалоци за носење, пренесува Ројтерс.

Ердоган: Ги засилуваме мерките и го враќаме карантинот за време на викенд

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган вчера најави воведување на построги мерки против коронавирусот, повикувајќи...

Рејхан Бајрами / 30 март, 2021 7:10

Студентите кои се собраа во кампусот на Универзитетот Босфор скандираа „далеку од нашиот универзитет“.

СТУДЕНТИТЕ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈА ВО ИСТАНБУЛ: Не го сакаат ректорот назначен од Ердоган

Турската полиција денеска се судри во Истанбул со стотици студенти кои демонстрираа против одлуката на претседателот Реџеп...

Рејхан Бајрами / 4 јануари, 2021 20:39

Франција е најмногу за воведување санкции кон Турција на самитот на ЕУ на 10 и 11 декември.

ЕРДОГАН ПОРАЧА: Турција нема да ги прифати заканите во спорот со Грција и Кипар

Турција нема да потклекне на заканите во спорот со Грција и Кипар поради поморските права во источниот дел на Медитеранот,...

Рејхан Бајрами / 7 декември, 2020 21:35

Односите меѓу Турција и Франција се влошија во последните месеци, најпрво поради несогласувањата околу политиката кон Сирија, а потоа и објавувањето на карикатури на пророкот Мухамед, а потоа и на низата изјави што следуваа, пренесе Ројтерс.

ЕРДОГАН УДРИ ЖЕСТОКО: Се надевам дека Франција наскоро ќе се ослободи од Макрон- Тој е нејзиниот товар!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера пред новинарите во Истанбул изјави дека се надева дека Франција наскоро ќе...

Рејхан Бајрами / 5 декември, 2020 14:43

„Се соочуваме со многу сериозна ситуација. Бројот на починати е на загрижувачко ниво, особено во Истанбул“, рече Ердоган по состанокот на владата.

Ердоган најави делумно затворање на Турција поради Ковид-19!

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган соопшти по вечерашниот состанок дека Турција, поради зголемениот број случај...

Рејхан Бајрами / 18 ноември, 2020 8:14

"Правите погрешна работа. Не одете на тој начин, ќе останете целосно сами", додаде Ердоган.

ЕРДОГАН МУ ПОРАЧА НА МАКРОН: Ќе имате многу проблеми со мене -Не можете да ни држите предавања за човештвото

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека некои земји што знаат дека Турција е важна земја се обиделе...

Сара Фемина / 12 септември, 2020 18:42

Во Турција денеска се одбележува 949-годишнината од историската Битка кај Малазгирт (Манцикерт), и по тој повод Ердоган се обрати пред граѓаните во градот Муш.

ЕРДОГАН: Оној кој е подготвен да застане пред Турција, нека повели или нека ни се тргне од патот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера порача дека Турција ќе го земе она што ѝ припаѓа и во Средоземното Море и во...

Стојче Бушин / 27 август, 2020 6:58

Според Ердоган „отворањето на Аја Софија за молитви означува обнова на (турската) нација“.

Ердоган: Најмалку 500 припадници на силите за безбедност ќе ја обезбедуваат Аја Софија

На вчерашната прес конференција во Анкара, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека најмалку 500 припадници на...

Катерина Крстиќ / 28 јули, 2020 10:40