Комесарот Вархеји на претседателот Пендаровски му го предаде Извештајот на Европската комисија за Македонија за 2020 година.

Пендаровски се сретна со Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, Вархеји

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската...

Стојче Бушин / 7 октомври, 2020 14:00

Се наведува дека Македонија во голем број области постигнува високо ниво на усогласеност со европското законодавство и се препорачува имплементација и испорака на уште поголеми резултати.

Европската комисија вчера ги објави двата исклучително важни документи за европската агенда на Македонија!

Европската комисија вчера ги објави двата исклучително важни документи за европската агенда на Македонија: Годишниот пакет...

Стојче Бушин / 10:48

Според Евростат, стапката на невработеност во ЕУ се искачи на 7,4 отсто во август, додека во еврозоната се искачи на 8,1 процент.

Продолжува негативниот тренд: Невработеноста во Европската Унија и натаму расте

Невработеноста во еврозоната продолжи да расте во август, следејќи го трендот како и претходните месеци, покажуваат статистичките...

Стојче Бушин / 3 октомври, 2020 20:16

Филипче оствари средба со Никола Бартолини - шеф на секторот за Програми за финансиска поддршка при Делегација на Европската Унија во Скопје.

Филипче: Со 4 милиони евра од ЕУ обезбедуваме опрема во здравството и го зајакнуваме здравствениот систем

Со 4 милиони евра од ЕУ обезбедуваме опрема во здравството и го зајакнуваме здравствениот систем, рече министерот за здравство,...

Стојче Бушин / 18 септември, 2020 10:32

Билатералниот договор меѓу Скопје и Софија и добрите меѓусоседски односи треба да бидат дел од Преговарачка рамка за зачленување на Република Северна Македонија во ЕУ и да бидат дел од поглавјето 35. Ова е дел од „Објаснувачкиот меморандум за односите меѓу Република Бугарија и Република Македонија во контекст на проширување на ЕУ и процесот на стабилизација и асоцијација“ кој Софија го доставила до земјите-членки на Европската Унија и бара поддршка од нив.

Софија до ЕУ- Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија...

Катерина Крстиќ / 16 септември, 2020 18:39

Овој документ пред неколку дена индиректно го најави бугарскиот вицепремиер Каракачанов кој порача дека Македонија нема да почне преговори со ЕУ додека не ги задоволи бугарските барања.

Бугарија почна со блокадата на Македонските преговори со ЕУ

Бугарија ја блокира Македонија во рамки на преговорите за предлог преговарачката рамка за кои се дискутира во КОЕЛА, работна...

Катерина Крстиќ / 15 септември, 2020 16:25

Ова е најголемо намалување од почетокот на статистиката од 1995-та година. Во првиот квартал, БДП-то во еврозоната падна за 3,7%, додека оној на ЕУ падна за 3,3%.

БДП-то на ЕУ и евро-зоната со најголем пад од 1995-та во периодот од април до јуни

Бруто домашниот производ (БДП) на еврозоната се намали за 11,8% во вториот квартал во споредба со првите три месеци од годинава,...

Стојче Бушин / 9 септември, 2020 15:48

Преку објава на својата страница на Фејсбук, Харадинај побара од Брисел да го олесни признавањето на Косово од петте членки на Унијата кои се уште не го сториле тоа, како и да го исполни ветувањето за визна либерализација за косовските граѓани.

Харадинај: ЕУ да покаже иста посветеност и сериозност кон Косово, како што тоа го прават САД

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај очекува од Европската унија да покаже „иста посветеност...

Катерина Крстиќ / 7 септември, 2020 9:27