И понатаму главни жаришта на болеста остануваат Тирана и Драч, со 50 односно 14 од новозаразените, останатите се речиси од сите делови на земјата.

Бидете внимателни ако планирате одмор во Албанија: Драч е ново жариште на Ковид-19

Нов негативен рекорд на новозаразени со Ковид-19 е регистриран во Албанија во последното деноноќие, јави дописничката на...

Катерина Крстиќ / 24 август, 2020 20:27

Од 11 до 16 јуни во Пекинг биле пријавени нови 137 случаи на коронавирус, објави China Radio International. Според она што го објавија тамошните медиуми наводно новите случаи на коронавирус се поврзани со пазарот на големо, Синфади во областа Фенгтаи.

Кинески научници со шокантно откритие: Коронавируот во Пекинг е различен, досега не бил регистриран во Кина!

Главниот епидемиолог на кинескиот центар за контрола и превенција на болести, Ву Кунџу, изјави дека вирусот кој се појави...

Катерина Крстиќ / 18 јуни, 2020 10:55

Работата е веќе испуштена од контрола, не требаше да се пуштат навечер младите да шетаат, затоа што тие допрва ќе го шират вирусот како најголеми преносители.

Пановски: Ситуацијата со коронавирусот излезе од контрола

Треба да ги затворат општините каде што се жариштата, да се постави полиција пред секоја зграда или куќа во која има кластери,...

Катерина Крстиќ / 2 јуни, 2020 10:47

Никола Пановски е поранешен директор на Фондот за здравство. Според него можеби скопските општини Чаир, Аеродром и Сарај би требало да бидат ставени во целосен карантин!

Пановски: Која медицина е тоа да олабавуваш мерки кога бројот на случаи расте!

Вчера непосредно по целосно укинување на полицискиот час, Д-р Никола Пановски гостуваше во отвореното студио на ТВ 24 каде...

Катерина Крстиќ / 27 мај, 2020 10:15