Како што јави дописникот на МИА од Белград, според порталот Врање њуз, прва доза вакцина во овој град е аплицирана на 13.657 македонски државјани, на 24.161 граѓанин на Врање и останати места во Србија и на девет државјани на БиХ.

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Од почетокот на вакцинацијата, па до вчера, во Спортската сала во Врање се вакцинирани вкупно 100.066 граѓани од Врање, од другите...

Сара Фемина / 16 октомври, 2021 14:06

Најмногу пари, според пресметките на ССМ, се трошат за храна и пијалоци (14.633 денари) и за плаќање на режиските трошоци (10.818 денари). За лична хигиена, минималните трошоци изнесуваат 2.382 денари, а за превоз минимум се потребни 2.529 денари.

Две минимални плати не се доволни ниту за основните потреби

Минималните трошоци на едно четиричлено семејство во август се зголемени за 214 денари во однос на јули. Сојузот на синдикати...

Перо Милчин / 25 септември, 2021 12:07

Вицепремиерот Љупчо Николовски посочи дека како координатор на инспекциските служби, детално е запознат со случајот од страна на ресорното министерство и надлежниот инспекторатот, се во постојна комуникација и координација, со цел детално да се истражи случајот и да се постапи согласно законите и правилниците.

Николовски: Нема компромис кога е во прашање загрозувањето на животната средина и условите за живот

Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси,...

Мирко Бачиќ / 8 февруари, 2021 12:44

Лекарите прават се што е во нивна моќ да ја стабилизираат состојбата на Бора и токму поради таа причина тој одлучи да не доаѓа на погребот на Миша.

БОРА ЃОРЃЕВИЌ ВОДИ БИТКА ЗА ЖИВОТ: На фронтменот на „Риблја чорба“ ракот му се проширил на белите дробови

Рок музичарот и басист на групата „Риблја чорба“ Миша Алексиќ почина на 29 ноември на 67-годишна возраст, како последица на...

Сара Фемина / 4 декември, 2020 22:37

Зад камерите е мајка е на Матеј кој има веќе 22 години и љубов на Михаил Китаноски со кого е во врска осум години. Со Тања има муабети за повеќе од едно интервју, а во ова ја откриваме и нејзината помалку позната страна, приватната.

Со Михаил сме заедно 8 години, од кои 7 во неформален брак: Интервју со Татјана Стојановска

Секогаш средена, елегантна, жена која држи до себе и ја негува правилната дикција пред ТВ камерите, тоа се нештата по кои ја...

Сара Фемина / 25 октомври, 2020 19:19

 Во 1996 ја основал СРМ и бил назначен за нејзин претседател. Во периодот 1994–1998 бил во коалиција со владејачкиот СДСМ, а за парламентарните избори во 1998 типувал победа на премиерот Бранко Црвенковски со 102%.

КОЛКУ БЕШЕ БОГАТ АМДИ БАЈРАМ – Од градоначалник до ,,Кока Кола” кандидат за претседател на РМ

Амди Бајрам, почина на 64-годишна возраст, по компликации со срцето. Тој беше познат по тоа што сакаше да се експонира во јавноста...

Рејхан Бајрами / 24 октомври, 2020 15:01

Хашкиот трибунал го ослободи Рамуш Харадинај, и покрај фактот што тој самиот призна дека извршил злосторства!

Ова е сопругата на Рамуш Харадинај што никогаш не сте ја виделе: Изгледа како милион долари(ФОТО)(ВИДЕО)

Рамуш Харадинај, поранешен водач на терористичката организација ОВК и поранешен премиер на Република Косово, беше ослободен...

Сара Фемина / 7 октомври, 2020 21:34

Според АВРМ младите полесно губат работа во кризни времиња зашто работат на несигурни и пониско платени работни места. Секој четврти човек, кој изгубил работа за време на пандемијата на коронавирус во земјава, е помлад од 29 години.

Македонија на дното во Европа по квалитет на животот

Податоци на „Нумбео“ велат дека Македонија и главниот град Скопје се на дното по квалитет на живот. „Нумбео“ претставува...

Катерина Крстиќ / 6 октомври, 2020 13:00