Данаиловски вели дека кластерот „Избори“ почнува да ги дава првите бројки на заразени со коронавирус. Предизборните собири и постизборните прослави ќе ни се удрат од главата, вели тој.

Даниловски: На ред е кластерот „избори“, полициски час мора да се воведе!

Во интервју за ТВ 24, истакнатиот епидемиолог д-р Драган Данаиловски вели дека и покрај големата бројка на заболени од Ковид-19,...

Катерина Крстиќ / 20 јули, 2020 11:52

Министерот посочи дека неопходно е граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита, а побара од МВР поголеми контроли дали се почитуваат мерките и протоколите.

Филипче: Бројката од саботата на ново дијагностицирани е варијација која се должи на кластер во Штипска конфекција

Зголемениот број на заболени од Ковид-19 кој се случи во саботата кога беа забележани 241 нови случаи  се должи на мал кластер...

Катерина Крстиќ / 9:56

Ваквиот одговор на Караџовски следеше вчера по рекордниот број на заболени, па реакциите беа дека сето тоа е резултат на гласањето на 15 јули.

Караџовски: По седум дена ќе знаеме дали поради изборите се зголемил бројот на заболени од Ковид-19!

Членот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски, вчера за ТВ21 потврди дека постои можност парламентарните избори...

Катерина Крстиќ / 19 јули, 2020 10:23

Истражувачите од Универзитетот во Оксфорд ги разгледале евиденциите на пациентите на британската национална здравствена служба со цел да ги идентификуваат најголемите фактори на ризик. Според пишувњата на „Дејли Меј“, оваа студија  ги проучувала медицинските записи на 17,2 милиони луѓе и скоро 11.000 смртни случаи на коронавирус во Англија.

НАУКАТА ГО ДАДЕ ОДГОВОРОТ: ЕВЕ КОЈ ТИП НА ЛУЃЕ НАЈЧЕСТО УМИРААТ ОД КОРОНАВИРУС!

Афроамериканците над 65-годишна возраст и дијабетичарите имаат најголем ризик од смрт доколку се заразат со вирусот „ковид-19“,...

Катерина Крстиќ / 10 јули, 2020 11:53

Бубевски и Фетаи последен пат бил во кривичниот суд во вторникот на претходното рочиште за Монструм, објави Телма.

КОРОНАВИРУС ВО ЗГРАДАТА НА СЈО: Обвинителот Бубевски заболен до Ковид 19, Фетаи во самоизолација!

Обвинителката Фатиме Фетаи е во самоизолација, откако вчера на нејзиниот колега обвинителот Гаврил Бубевски му биле доставени...

Катерина Крстиќ / 6 јули, 2020 16:19

Комисијата за заразни болести најави дека денеска на состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји.

Денеска ќе се одлучува за затворање на границите со Србија и Косово

Нови 173 потврдени со КОВИД-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа...

Катерина Крстиќ / 3 јули, 2020 9:25