Пановски посочи дека се очекува во текот на зимскиот период преносот на вирусот да биде 15-25 пати појак од сега.

Д-р Пановски: Зимските слави ќе донесат експлозија на коронавирусот!

Откако вчера министерот за здравство Венко Филипче истакна дека јануари ќе биде еден од најризичните месеци кога станува...

Катерина Крстиќ / 29 септември, 2020 18:26

На 26 август ЦДЦ го ажурираше привремениот број на смртни случаи како резултат на КОВИД-19, а во делот за истовремени болести откри дека само 6 проценти од смртните случаи биле предизвикани од вирусот.Оваа информација ја искористија оние кои сметаат дека вкупната смртност и сериозноста на пандемијата се претерано "напумпани" како обид да се поткопа претседателот во текот на изборната година.

КОЛКУ КОРОНАВИРУСОТ Е НАВИСТИНА СМРТОНОСЕН: Американците објавија податоци за смртноста поврзани директно со вирусот! Нешто не се поклопува!

Како што продолжува пандемијата КОВИД-19, се зголемува и бројот на жртвите, особено во Соединетите Американски Држави, каде...

Катерина Крстиќ / 2 септември, 2020 11:05

Тој изјави дека уште неколку вакцини во моментов се подложени на клиничко тестирање или постапка за регистрација.

РУСИТЕ ОТКРИЈА КОГА ЌЕ ЗАПОЧНЕ МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОРОНА: Еве кој прв ќе ги добие вакцините!

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денес изјави дека масовната вакцинација на најранливите групи против ковид-19...

Катерина Крстиќ / 1 септември, 2020 9:10

Добиените резултати биле зачудувачки односно покажуваат дека вирусните честички на Ковид-19 се уништуваат во течноста за плакнење на устата.

Течноста за плакнење на уста го намалува ризикот од ширење на Ковид-19!

Според најновото истражување направено од грпуа експерти по молекуларна медицина и вирусологија во Рурскиот универзитет...

Катерина Крстиќ / 31 август, 2020 9:32

Првиот случај на вирусот корона беше пријавен од страна на здравствените власти во Вухан во декември, а првата смрт поврзана со вирусот се случи во јануари.

ШЕФОТ НА КИНЕСКАТА ДИПЛОМАТИЈА ПРЕСЕЧЕ: Кина е прва земја каде се појави коронавирусот, но не значи дека потекнува од овде!

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји изјави дека Кина е првата земја што го пријавила појавувањето на вирусот...

Катерина Крстиќ / 28 август, 2020 9:34

Експерти од различни делови од светот секојдневно се обидуваат да најдат ефикасен лек и вакцина против вирусот а воедно ги проучуваат оздравените пациенти од болеста COVID-19 за да откријат како таа го напаѓа човечкото тело.

Експерти од Израел открија знак кој покажува дека сте го „прележале“ коронавирусот!

Бројот на заболени од коронавирус во светот не се намалува а се поголем е и бројот на асимптоматски заболени пациенти од...

Катерина Крстиќ / 27 август, 2020 16:50

Според она што го објави агенцијата, тестовите на компанијата BGI Genomics не можеле да го разликуваат ниското ниво на вирусот од негативен резултат, објаснува шведската агенција.

Поради непрецизни тестови околу 3.700 Швеѓани биле лажно позитивни на коронавирус!

Агенцијата за јавно здравје на Шведска објави шокантни информации, имено според извештајот кој таа го објави, речиси 3.700...

Катерина Крстиќ / 16:22

Досега во земјата се направени вкупно 138.325 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Нови 78 случаи на Ковид-19 во земјава- починати 4 лица!

Во последните 24 часа се направени 860 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 28 – Куманово 5 –...

Катерина Крстиќ / 24 август, 2020 16:16