Тој изјави дека моментално има 12 мали јата и дека голем број на луѓе, 57 проценти, не знаат каде се заразиле.

КОН: Ситуацијата со коронавирусот се влошува- се разгледува затворањето на ноќните клубови!

Епидемиологот Предраг Кон вели дека состојбата со вирусот корона се влошува и дека се заканува втор бран во Белград. д-р Предраг...

Катерина Крстиќ / 26 јуни, 2020 10:15

Котевски ќе остане запаметен како голем спортист, кој ќе остави траги во историјата на спортот во Македонија.

РЕСЕН ЗАВИЕН ВО ЦРНО: Почина Котевски за чие оздравување се бараше крвна плазма

Вчера по долга борба со коронавирусот животот го загуби 40 годишниот Илче Котевски од Ресен. Оваа тажна вест беше соопштена...

Катерина Крстиќ / 9:43

Во последните 24 часа се направени 1208 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19.

Филипче: Со отворање на границите и аеродромите нема да се зголеми бројот на дијагностицирани пациенти

Во петок се отвораат границите, а мноумина се прашуваат дали со тоа потенцијално ќе се зголеми и бројот на заболени во земјава,...

Катерина Крстиќ / 24 јуни, 2020 17:59

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5311, бројката на оздравени пациенти е 2048, на починати е 251 а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3012.

Денеска нови 118 случаи на ковид 19- најмногу во Скопје!

Во последните 24 часа се направени 1363 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 55 -Куманово 9 -Дебар 1 -Штип...

Катерина Крстиќ / 23 јуни, 2020 15:51

Тенисерот беше организатор на „Адрија Тур“, турнир кој започна во Србија, а продолжи во Хрватска, но беше прекинат откако неколку од тенисерите беа позитивни на вирусот ковид-19.

Новак и Јелена Ѓоковиќ позитивни на Ковид-19!

Број еден светскиот тенисер Новак Ѓоковиќ не откако одби да направи тест за коронавирус, сепак не остана имун на најновиот...

Катерина Крстиќ / 14:23

Заклучно со 1 јуни годинава, во таа земја биле официјално пријавени 244 жртви од Ковид-19, но вистинската бројка е далеку повисока и изнесува 632 лица, објави БИРН повикувајќи се на анализа на официјалните податоци од државниот систем.

Србија ги лажирала бројките на починати од Ковид-19 поради изборите?

Истражување на Балканската истражувачка мрежа покажува дека бројот на жртви од коронавирусот во Србија е повеќе од двојно...

Катерина Крстиќ / 22 јуни, 2020 23:15

Болницата се доекипира со интернистички и инфектолошки тимови, лекари и сестри, кои ќе дојдат и од Инфективна клиника и од внатрешноста.

Детската болница Козле од денеска прима пациенти со Ковид-19

Болницата на Институтот за белодробни заболувања кај децата – Козле од денеска прима возрасни пациенти заболени од КОВИД-19,...

Катерина Крстиќ / 21 јуни, 2020 10:36

Скопје е новото жариште на Ковид 19 а според епидемиолозите следната недела можно е да спласне, и додаде дека не треба да се избзрзува со проценки како ќе биде зошто не секогаш се добиваат прецизни информации од епидимеиолошките анкети.

Филипче: Вториот бран дојде порано зошто граѓаните не ги почитуваат мерките

Mинистерот за здравство Венко Филипче и покрај големиот број на заразени од коронавирус, уверува дека ситуацијата е под контрола,...

Катерина Крстиќ / 20 јуни, 2020 9:28