Дел од нивите роднини за тв 24 велат дека иако родителите не можат да ги чуваат, сепак се плашат да ги носат во градинка!

18 ДЕЦА И 55 ВРАБОТЕНИ ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС, 309 ДЕЦА И 50 ВРАБОТЕНИ ВО ИЗОЛАЦИЈА

Ваква е ситуацијата во еден од парковите општината Аеродром која води во Скопје по бројот на зарзени со ковид 19. Деца во парковите,...

Владо Марин / 19 октомври, 2020 18:11

На ниво на Европа, Македонија е на деветтото место а моментално најлоша е сликата во Белгија по што следат Шпанија и Велика Британија.

Би Би Си: Македонија со убедливо најголема смртност од Ковид-19 на Балканот

Според најновата анализа на BBC (Би Би Си), нашата земја е убедливо со најлоша статистика на Балканот кога станува збор за коронавирусот. На...

Катерина Крстиќ / 29 септември, 2020 18:14

Во болниците се лекуваат 338 пациенти, од кои 43 се на кислородна поддршка, а пет се на механичка вентилација.

Кратово е единствен македонски град каде нема корона!

Кратово е единствениот град во земјава во кој нема активни случаи на ковид-19. На дното на листата се и Демир Хисар со двајца...

Катерина Крстиќ / 28 септември, 2020 10:23

Според податоците на ИЈЗ како најчест симптом се јавува температурата, која ја имале 65,6 од заразените.

Една четвртина од заболените со Ковид-19 немале никакви симптоми

Денеска од Институтот на Јавно здравје, информираа дека дури една четвртина, или 4.321 од дијагностицираните лица со вирусот...

Катерина Крстиќ / 25 септември, 2020 10:06

Министерот рече дека и покрај тоа што постојано се апелираше до граѓаните, сепак не се почитуваат мерките иако се знаат сериозните псоелдици од овој вирус.

Се влошува состојбата со Ковид 19- бројот на заболени на дневно ниво се зголемува!

Министерот за здравство Венко Филипче вчера посочи дека состојбата со Ковид-19 во земјава станува се полоша и истакна дека...

Катерина Крстиќ / 23 септември, 2020 10:33

Во јуни од страна на Министерството за здравство со цел почнување со работа на градинките беше воведен скрининг кај вработените во градинките, и тогаш немаше ниту еден позитивен случај. 

Две воспитувачки во тетовските градинки заболени од Ковид-19

Денеска директорката на општинската јавна установа детски градинки „Младост“ Рамије Даути истакна дека две воспитувачки...

Катерина Крстиќ / 22 септември, 2020 22:31

„Министерството за здравство на Руската Федерација ја започна постапката за регистрација на вакцината  ’EpiVacCorona’. Процедурата за регистрација се планира да заврши до 15 октомври, се наведува во соопштението.

Втората руска вакцина против Ковид 19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Втората руска вакцина против Ковид 19, изработена од сибирскиот институт „Вектор“, ќе биде регистрирана до 15 октомври, соопшти...

Катерина Крстиќ / 16:51

Единаесетте деца од оваа група и тројца вработени се во изолација.

Уште две деца од струмичката градинка позитивни на ковид-19

Уште две деца од струмичката градинка од истата група од која е првото, се позитивни на ковид-19, потврди директорот Васил...

Катерина Крстиќ / 20 септември, 2020 8:51