Официјално номинирана како европска Комисија за демократија преку правото, таа е орган на Советот на Европа формиран од независни експерти коишто доаѓаат од повеќе држави.

ЛА ВЕРИТА ДЕНЕС: “Заев сакаше да го замени Македонскиот јазик- Европа го откри и го стопира”

Во Македонија, после летните објави на Ла Верита за непобитните докази за корупција во владата, почнува да се урива ѕидот...

Сара Фемина / 13 октомври, 2019 10:17

Јас немам потреба да се мачам да ви објасувам каде и колку грешите. Ако се сака, тоа може лесно да се сфати. Просто е.

ГЕРОСКИ: „Не претпоставував дека главниот ПИЛОТ Зоран Заев, два месеца пред мене знаел за аферата„

Драги мои другарчиња, ете пак морам да ви кажам некои нешта што нема да ви се допаднат. Не ми е лесно, ама кој ми верува? И повеќе...

Сара Фемина / 11 октомври, 2019 18:46

Истите мерки се одредени и за Миле Јовановски, додека на Мандиќ, судија на претходна постапка одреди куќен притвор.

СЛУЧАЈ „РЕКЕТ“: Ременска не се чувствува виновна, а Заев верува дека таа е невинав – ОЈО влезе во трага на парите

Истрагата во случајот „Рекет“ доби нови размери, доказите стигнаа и до хуманитарната организација Меѓунароен сојуз, приведена...

Валерија Петрова / 11:59

За потсетување, понеколку часа од распитот во Кривичниот суд осомничената пратеничка Фросина Ременски изјави дека не чувстува вина за проширената истрага за Рекет во која таа е осомничена дека со својот авторитет оставила впечаток дека зад проектите на Меѓународен сојуз стои извршната власт.

Заев: Очекувам да се докаже невиноста на Ременски

Лично верувам во невиноста и презумцијата на невиност и час поскоро ќе очекувам да се докаже таа невиност, за секако да може...

Валерија Петрова / 10 октомври, 2019 19:28

– Очекувањата на Северна Македонија се големи, но заслужени. Почетокот на преговорите значи половина завршен пат. Патот ќе биде долг, но Словенија ќе помогне како што и досега помагаше, изјави Шарец.

Заев-Шарац: Преговори со Северна Македонија и признание за постигнатите резултати

Словенија и Северна Македонија се добри пријатели и партнери. Во Словенија сакаме што побрзо да ја видоме вашата земја во...

Валерија Петрова / 19:14

Заев ќе треба да сведочи за своите сознанија за нелегалното прислушување во УБК, по барање на Обвинителството.

Заeв ќе сведочи за нелегално прислушување во УБК, Верушевски денеска го апсолвира Мијалков од вина за прислушкувањето

Премиерот Зоран Заев треба да се појави како сведок на наредното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“, кое е закажано...

Валерија Петрова / 17:23

Високите европски функционери со став дека Северна Македонија испорачала и сега на потег е ЕУ. -Северна Македонија и Албанија испорачаа, сега е крајно време земјите-членки да го испорачаат своето, објави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на неговиот налог на Твитер откако претходно во писмо испратено на 3 октомври до земјите членки на ЕУ, сегашниот претседател на Европскиот совет Доналд Туск, на Европската комисија Жан-Клод Јункер, новоименуваната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн и претседателот на Европскиот парламент Давид Сасол, бараат отворање на пристапните преговори за членство во ЕУ со двете земји.

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија...

Валерија Петрова / 9 октомври, 2019 18:51

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денес го прославува својот 45. роденден.

ПРЕМИЕРОТ ДУВА РОДЕНДЕНСКИ СВЕЌИ: ДЕНЕС СЛАВИ РОДЕНДЕН!

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев денес полни 45 години. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран...

Сара Фемина / 8 октомври, 2019 12:06