„Денеска членовите на СДСМ го избраа новиот претседател на партијата, на демократски внатрепартиски избори.

Заев: СДСМ гласаше достоинствено и европски, за стабилна македонска иднина

По завршувањето на внатрепартиските избори на СДСМ, доцна по полноќ се огласи и поранешниот претседател на партијата, Зоран...

Рејхан Бајрами / 13 декември, 2021 6:50

Гласањето трае до 19 часот!

До 14.00 часот, гласале 27.248 членови на СДСМ, односно 47% проценти од активно регистрираните членови

Гласањето на вонредните избори за претседател на СДСМ на сите 194 гласачки места се одвива непречено, без застои во мирна...

Перо Милчин / 12 декември, 2021 15:50

Тоа е нашето очекување. Моето останување во овој дополнителен период е заради обезбедување парламентарно мнозинство и мислам дека оваа работа ја завршувам. На 12 декември мојата партија СДСМ ќе има нов претседател.

Се очекува да има нова влада што ќе предложи нови министри и ќе направи нов кадровски распоред, но откако ќе биде извесно со Бугарија. Во прашање се недели, истакна Заев на прес-конференцијата со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши.

Во следните неколку недели, рече, Алтернатива ќе почне да ги презема одговорностите во институциите, ќе го зајакне парламентарното мнозинство и ќе може да се гласаат важни закони: за кризите – енергетска, пандемиска и мигрантска, како и Буџетот за 2022.

Имаме 64 потврдени пратеници, може да пораснат на 66, тврди Заев

Во моментов сме 64 потврдени пратеници, верувам дека парламентарно може да достигне и 66, за тоа треба да одлучат пратениците,...

Мате Парлоф / 6 декември, 2021 6:27

Заев кажа дека сега Филипче ќе стане поголем другар со него, и дека ќе имаат време да се посветат на страста на возење мотори.

Заев: Сега со Филипче ќе имаме повеќе време да возиме мотори

Зоран Заев денеска на прес-конференција по договорот со Алтернатива, коментираше за Венко Филипче, со оглед дека тој во иднина...

Сара Фемина / 5 декември, 2021 14:40

Заев и Гаши нагласија дека земјата излегува од политичката криза, има стабилно парламентарно мнозинство и стабилна Влада, што значи дека новата проширена коалиција ја презема одговорноста за сигурна иднина и на државата и на граѓаните на Македонија.

Заев за да остане на власт се продаде самиот себе си

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши денеска во Клубот на пратениците ја потпишаa програмата за заедничко...

Перо Милчин / 14:32

Виде дека и народот веќе не те сака, другарче. А богами, од твоја уста чувме дека и ти не го сакаш народот. Веќе не. Ти се скинала жицата на гитарата.

Героски: Заев на Никола Груевски не му е ни до колена

Сите знаат дека твојата оставка, Зоране Заев, не е чин на преземање морална одговорност за едни изгубени избори. Ова е евакуација!...

Сара Фемина / 29 ноември, 2021 8:08

Два километри автопат не можеше да изградиш. А ко божем почна…

Ти не си ветар во грб друже Зоки, ти си ебиветер!

Јас и ти стасавме до крајот на една приказна. Тажна приказна е тоа, другарче. Требаше да биде славна, а испадна тажна. Дојде...

Македонка Димкин / 28 ноември, 2021 18:35

-На СДСМ му треба проевропски лидер, затоа што тој ќе ги започне преговорите за членство во ЕУ!

За Бучковски Заев е најдобриот лидер што го имал СДСМ

Тајната на неговиот успех е неговиот карактер, неговата „несовршеност“ и пред се храброст, вели тој за Фокус. Зоран Заев...

Перо Милчин / 11:31