-На СДСМ му треба проевропски лидер, затоа што тој ќе ги започне преговорите за членство во ЕУ!

За Бучковски Заев е најдобриот лидер што го имал СДСМ

Тајната на неговиот успех е неговиот карактер, неговата „несовршеност“ и пред се храброст, вели тој за Фокус. Зоран Заев...

Перо Милчин / 28 ноември, 2021 11:31

Нов лидер социјалдемократите ќе избираат на 12 декември. Заев ќе остане во политиката како активен член на партијата!

Во СДСМ почна постапката за избор за наследник на Зоран Заев

На првиот ден од седумдневниот рок за поднесување кандидатури „сандачето“ на Бихаќка празно.  Сепак, првата најава стигна...

Перо Милчин / 27 ноември, 2021 18:29

„Ние имаме договор со Заев како премиер, а не како градоначалник на Струмица. Тој барем уште некое време ќе треба да ја води Владата

Османи: ДУИ очекува Заев да продолжи да ја води Владата

Министерот за надворешни работи и портпарол на ДУИ, Бујар Османи, вчера во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека...

Рејхан Бајрами / 23 ноември, 2021 5:44

Сите цени на производите се зголемени за најмалку 10,15,20 проценти. Тоа најсликовито може да го опишат граѓаните. Нема човек кој денеска тоа не го забележува кога пазарува низ маркетите. Основите продукти се поскапени, лебот, млекото, маслото. Инфлација има, дел е домашна дел е увезена поради политиките кои ги водеше оваа влада на СДСМ и ДУИ, рече Мицкоски.

Мицкоски: Инфлација веќе има, сите цени се зголемени

Ќе има инфлација сигурно, таа веќе постои сите цени се зголемени, изјави вчера од Охрид лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Сите...

Рејхан Бајрами / 22 ноември, 2021 6:08

Од Алтернатива ја потврдуваат средбата и велат дека тие ги почнуваат преговорите за влез во владата и дека во овие моменти не се знае кои и колку министерства би добиле.

ОСМАНИ: СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ОФИЦИЈАЛИЗИРА НОВОТО ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Премиерот Зоран Заев утре ќе се сретне со лидерот на Алтернатива Африм Гаши, а средбата е закажана за 15 и 30 минути во клубот...

Перо Милчин / 18 ноември, 2021 18:46

Толку голем парадокс, што дури и сопствените научни трудови како историчар си ги компромитира како фалсификати

Заев ја држи под контрола и Комисијата за преговори со Бугарија

Овие денови јавноста во Република Македонија беше сведок на уште еден пример на изјава со политички мотивирани квалификации,...

Рејхан Бајрами / 17 ноември, 2021 17:33

Како што објавија од Алсат, побарале став и од Гаши дали ќе одговори на повикот на Заев, но засега немале конкретен одговор.

Заев: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм...

Рејхан Бајрами / 15 ноември, 2021 17:05

Како што велат за Фокус високи партиски извори, тој посочил дека останува за да не дозволи дестабилизација на парламентарното мнозинство и владата, во пресрет на сериозните предизвици со кои се соочува државата, пред се на надворешно-политички план.

Меркел и Макрон го убедувале Заев да почека со оставките

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера пред сопартијците истакнал дека одложувањето на неговите оставки од лидерската и премиерската...

Рејхан Бајрами / 10 ноември, 2021 11:36