Според Камбовски, за донесување на новиот закон за аменстија неопходна е детална анализа која во моментов остсуствува. Вели потребни се аргументи дека пренатрупаноста е главен мотив за ослободување затвореници.

Работната група до крајот на месецов ќе подготви нов Кривичен законик- се враќа делото „злоупотреба на службената положба при јавни набавки“

Работната група која го подготвува новиот Кривичен законик нема да дозволи неказнивост за злоупотреба на службената положба...

Македонка Димкин / 2 октомври, 2023 8:50

Бучковски јасно става до знаење дека амнестијата ќе му стави крај на кариерата на Заев но дека само така можеле да се обезбедат 80 пратенички гласови за Преспанскиот договор

Законот за амнестија ќе му пресуди на Заев

Поранешниот пратеник, премиер и претседател на СДСМ, Владо Бучковски, откако си го вработи синот во МЕПСО, со оценки за лошото...

Мартин Попоски / 3 јануари, 2019 12:09

Катица Јанева изјави дека не би коментирала ништо за Законот за амнестија што не е нејзин домен, по што даде коментар дека истиот ќе влијае на јавното обвинителство и судовите

Јанева: Законот за амнестија нема така лесно да поминe

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, со свој коментар за Законот за амнестија за настаните во Собранието минатата...

Мирко Бачиќ / 19 декември, 2018 14:37

Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски вчера гласаа за сопствена амнестија, не е јасно кој ќе поднесе барање за истата

Пратеникот Арнаудов може да не поднесе барање за амнестија

Пратеникот Љубен Арнаудов, обвинет за случувањата во Собранието минатата година вели дека размислува дали да поднесе барање...

Мирко Бачиќ / 13:10

Сосема небитниот сегмент кои пратеници го поддржале законот за амнестија стана политичка фокусна точка на денот, иако 95 гласа "за" Заев ги рекламира за успех за Преспанскиот

Амди со поддршка за амнестијата, бил на инфузија

Пратеникот, Амди Бајрам, вели дека не бил присутен на вчерашната собраниска седница на која беше изгласан Закон за амнестија...

Мирко Бачиќ / 12:01

Законот за амнестија според Пировска не е она за што граѓанскиот кој ортачеше со Заев се бореше, но пратениците Богоевски и Туферчиќ очигледно сега мислат поинаку

Граѓанскиот “му писна” на Заев, си ја преземавте улогата на делител на правдата

По синоќешното изгласување на законот за амнестија, извршниот директор на Хелсиншки комитет на Македонија, Уранија Пировска,...

Мирко Бачиќ / 10:48

Според тоа што го пишува во законот пак, сепак, се предвидува амнестија и за делото терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста кое Русковска не го видела

Мукоски, Василевски и Арнаудов си изгласаа амнестија, Русковска се двоуми

Иако оправдан, Законот за амнестија за обвинети со немилите настани во Собранието, етички и морално ќе беше обвинетите тројца...

Мирко Бачиќ / 10:35

Обвинетите во настаните во Собранието ќе имаат пет дена да побараат амнестија повикувајќи се на Законот, иако обвинителството нема направено преквалификација на делото

Пет дена за барање амнестија, конфузно кој е организатор а кој насилник

Законот за амнестија за немилите настани во Собранието е донесен, иако конфузно на него може да се повикаат сите, иако сеуште...

Мирко Бачиќ / 8:23