Подмолно и во најголема тајност власта ги стокми измените на Кривичниот законик, уринирајќи врз сето она што го сработи некогашното СЈО, но и Обвинителството за организиран криминал. Од решетки спасија поранешни, но и довчерашни и сегашни функционери.

Можеби Груевски и да се врати, ама ќе нема Македонци повеќе да го пречекаат

Пред неколку години, на едно од судските рочишта за случајот „Траекторија“, седнат на обвинителна клупа, поранешниот вицепремиер...

Македонка Димкин / 16 септември, 2023 15:18

Јовановиќ е се погласен против политиките на СДСМ, и тој вчера посвети саркастичен статус за Маршот на правдата во кој го повикува и поранешниот премиер Заев и СДСМ кога ќе маршираат за правда, да поминат покрај хотелот „Мериот“, болницата „Систина“, но и да свратат кај 

Кога ќе марширате поминете до „Мериот“, „Систина“, – до Будимпешта не мора да одите Груевски сам ќе се врати

Бранимир Јовановиќ кој јавноста го познава како поранешен советник во Министерството за финансии, во времето кога на чело...

Катерина Крстиќ / 17 февруари, 2020 10:22

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ги презема надлежностите од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела

Обвинителството на Рускоска ги превзема надлежностите на СЈО?!

Предметите од екс- специјалното обвинителство по оставката на шефицата Катица Јанева беа предадени на Јавното обвинителство,...

Катерина Крстиќ / 18 декември, 2019 11:04

Јовески бара в.д обвинител за СЈО, спротивно на член 3 од Законот за СЈО!

Обвинителот Јовески нуди политички решенија за СЈО, исто како Заев!

Државниот обвинител Јовески денес имаше прес конференција по повод апсењето на специјалната обвинителка Катица Јанева,...

Данаил Михајловски / 21 август, 2019 16:18

Јанушев вели тие бараат остварување на три основни принципи кога станува збор за СЈО,

Јанушев: СДСМ не сака расчистување со криминал, туку елиминација на ВМРО-ДПМНЕ

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев вчера беше гостин во телевизија 24. Тој изјави дека во една држава не смее...

Катерина Крстиќ / 4 април, 2019 10:52

В петок нова средба за законот за Специјално јавно обвинителство

Опозицијата и власта се „препукуваат“ за СЈО: ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да ги достави предлозите

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ до денеска треба да ги достави предлозите во врска со законот за Специјалното јавно обвинителство...

admin@magazin / 21 март, 2019 7:46

Тоа што досега нема ниту една акција против криминал за било кој човек од оваа власт, покажува дека е криминална и варварска власта.

Мицкоски: Нема веќе страв. Не можете вие толку да уапсите колку што ние ќе ве победиме.

Апсењето на лидер на опозициска партија на еден месец пред гласањето на претседателските избори не е ништо друго освен чин...

Македонка Димкин / 19 март, 2019 11:18

СЈО повторно излезе од своите ингеренции, па го прекрши член 2 од Законот за СЈО по кој не може да отвора постапки за лица и случаи кои не се од периодот 2008 - 2015 година

Груевски, СЈО не може да дише без мене, Георгиевски, јас не сум пиел пиво

Поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО – ДПМНЕ, излезе со реакција за најновата истрага на СЈО. Предметот...

Мартин Попоски / 14 октомври, 2018 8:49