Тој истакна дека во моментов барем еднаш неделно партиските работни групи имаат средби за Изворниот законик, а разговараат и за Законот за ЈО.

Заев: Ќе седнам и со Мицкоски ако треба за да го донесеме Законот за Јавно обвинителство

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев би седнал да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за Законот за Јавно обвинителство...

Весна Петровска / 18 јануари, 2020 15:17

Претседателот се осврна и кон Законот за јазици, за кој вели дека и Венецијанската комисија рекла дека треба да се прилагоди кон ресурсите кои државата ги има во моментот.

ПЕНДАРОВСКИ: Со укинување на Законот за јазици, ќе ги заостриме односите со Албанците

„Дури и одлуката за предвремени избори се донесе овде, кај претседателот, иако место за тоа е Собранието. За жал, селективноста...

Сара Фемина / 30 декември, 2019 21:06

Темелите на македонската држава се впишани во решенијата од Првото заседание на АСНОМ.

Професорката Котлар жестоко го опомена АЛЧНИОТ Османи: Македонија институционално е нападната

Преспанскиот договор, Законот за јазици и Договорот со Бугарија се документите, за кои вицепремиерот Бујар Османи е премногу...

Перо Милчин / 10 декември, 2019 23:41

Милошоски истака дека владеачката коалција го искористи европското знаменце со цел да ја ограничи дебатата за законот и воедно да се органзиираат јавни расправи со цел стручните лица и граѓаните да го кажат своето мислење.

Милошоски до Груби: Пријателите од ЕУ ви кажаа дека законот за двојазичност е неприменлив

Во денешното гостување во „Топ тема“ пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски се обрати до Артан Груби на кој му посочи...

Катерина Крстиќ / 21:19

Џафери под притисок, ако се обиде да ги објави Законите за јазици и Договорот од Преспа во Службен ќе одговара пред законот, ако не ги објави ќе изгуби поддршка од членството

“Шарените” лаги на Џафери за албанските гласачи

Нелегитимниот во избор, т.н. претседател на Собранието на Македонија, Талат Џафери алијас командант Форина, според партиски...

Мартин Попоски / 3 октомври, 2018 13:16