Од денеска се затвораат и обложувалниците и казината. Обложувалниците смеат да работат само преку пулт. Мерката е на сила до 20 април.

Илјадници работни места висат на конец: Од денеска угостителските објекти се затворени за гости

Угостителските објекти од денеска се затворени за посетители и можат да вршат само достава на храна или продавање преку...

Стојче Бушин / 7 април, 2021 8:46

Министерот Филипче на прес-конференција ќе ги соопшти деталите, односно колку време ќе трае овој нов полициски час.

МАКЕДОНИЈА ПОД КЛУЧ: Владата го усвои предлогот – од утре полициски час од 20 часот

Владата на денешната седница го усвои предлогот на кризниот штаб, и одлучи од утре  (вторник) полицискиот час да почнува...

Перо Милчин / 5 април, 2021 14:36

Новиот пакет мерки кој ќе важи до 21 јануари, има за цел да избегне зголемување на бројот на заболени од ковид 19 во престојниот период на празници.

ПОЛИЦИЈАТА ЌЕ КАЗНУВА: Од денеска на сила новите рестриктивни мерки кои ги усвои Владата

Од денеска стапува на сила новиот пакет на рестриктивни мерки кои ги усвои Владата на предлог на Комисијата за заразни болести. Новиот...

Перо Милчин / 18 декември, 2020 4:48

СДСМ како одговорна партија во време на пандемија се грижи за сите погодени со кризата, никој не е оставен сам. Поддршката ќе стигне на вистинското место во најбрз можен рок.

Собранието го усвои Законот за еднократна помош од 6.000 денари за ранливите категории

Владата предводена од СДСМ продолжува со вистинска грижа за сите граѓани, за сите компании погодени од последиците на пандемијата...

Рејхан Бајрами / 6 декември, 2020 12:43

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба на 20 ноември што трае до 19 декември. Ако биде усвоено владиното барање, кризната состојба би била продолжена до средината на јуни следната година.

Kризнатa состојба ќе биде продолжена за уште шест месеци

Владата на вчерашната седница го прифати предлогот на Групата за процена во ЦУК да биде побарано продолжување на кризната...

Перо Милчин / 2 декември, 2020 8:26

Беше заклучено поранешни армиски службеници, над 45-годишна возраст, да се вклучат како поддршка на Министерството за здравство во делот на одржувањето на редот на здравствените институции.

Од 18-та седница на Владата: Забраната за групирање на јавни површини на повеќе од четири лица во текот на целиот ден!

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе повеќе одлуки и заклучоци кои се однесуваат на мерките за спречување...

Рејхан Бајрами / 9 ноември, 2020 21:43

Дополнителни 6 пункта ќе работат од понеделник во Скопје согласно распоредот за тоа колку време е потребно да се земе брис и да се направи брз тест.

Филипче: Пристигнати се сите вакцини за грип

Од утре дополнителни 150 болнички капацитети на Интерните клиники за третман на пациенти со ковид 19, изјави министерот за...

Рејхан Бајрами / 6 ноември, 2020 16:36