„Тоа е од големо значење за целиот регион“, рече Вучиќ на заедничката прес-конференција.

ВУЧИЌ, ЗАЕВ И РАМА ДОНЕСОА ВАЖНА ОДЛУКА: Договорот за трговска размена ќе биде потпишан во Белград или Подгорица

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска по самитот на „малиот шенген“ во Тирана дека на состанокот биле донесени...

Сара Фемина / 21 декември, 2019 15:47

„Србија, Македонија и Албанија имаат иницијатива со која ги канат останатите 6 земји да пристапат, вели Заев.

ЕДИ РАМА: Не е ова МИНИ-ШЕНГЕН, бидејќи сум висок не сум се чувствувал мини или мал!

Македонскиот премиер Зоран Заев по средбата во Охрид со лидерите на Албанија, Еди Рама, и на Србија, Александар Вучиќ, рече...

Рејхан Бајрами / 10 ноември, 2019 13:33

Фајон е долгогодишна пратеничка во Европскиот парламент од Словенија и истакна дека ЕУ направи грешка што не отпочна преговори со Албанија и Македонија.

Фајон: Франција ја зеде цела ЕУ за свој заложник

Во интервју за Радио Сараево, претседателка на Комисијата на Европскиот парламент за стабилизација и придружување на Србија...

Катерина Крстиќ / 8 ноември, 2019 18:44

Професорот Димитар Апасиев за игнорот од „шефицата“.

Могерини го извиси Заев: Ладнокрвно го помина додека се поздравуваше со сите лидери

Ништо не може да им побегне на новинарското око и камерите на снимателите. Така овој пат на вчерашната средба на шефицата...

Катерина Крстиќ / 31 октомври, 2019 10:19

Нагласи дека во моментов се преговара со компании од развиениот технолошки свет за инвестиции во земјава и додаде дека ако се помине добро е можно да се привлечат над 100 милиони евра нови инвестиции.

Анѓушев оптимист: Очекувам во 2019 година економските параметри да бидат најголеми во последните 15 години

– Очекувам во 2019 година економските параметри да бидат најголеми во последните 15 години, како и во третиот и четвртиот...

Весна Петровска / 1 октомври, 2019 17:45

Грција не може сама да го поднесе товарот на масовното движење на луѓето кои бегаат од војните и угнетувањето или едноставно бараат подобра иднина, како што е случај во последно време

МИЦОТАКИС: „Грција игра клучна улога во економскиот развој на целиот балкански регион„

Климатските промени, бегалскиот проблем, кипарското прашање, односите со Турција, но и европската перспектива на земјите...

Рејхан Бајрами / 28 септември, 2019 11:24

Ова е трета изјава на еврокомесарот Јоханес Хан, како тивка најава дека по уставните промени во Македонија, не треба да се очекува ветената брза ЕУ а и НАТО интеграција

Хан го закопа Преспанскиот, и Северна да е, во ЕУ за 25 години

По изјавата на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, дека процесот ќе оди фазно и дека нема сите земји од Западен Балкан...

Мартин Попоски / 19 ноември, 2018 12:53

Претседателот на ЕК потврди дека ако има ново проширување тоа ќе се Србија и Црна Гора во 2025 година а Македонија и Албанија би дошле на ред 30 години подоцна

Јункер: “Ако Балканот не се интегрира, ќе има војна”

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер вели дека на Западен Балкан му се заканува сценарио од 1990-тите, односно...

Мартин Попоски / 7 октомври, 2018 7:50