Да празнуваме одговорно, во кругот на семејството, без групирање, со почитување на јасно пропишаните протоколи и мерки, велат од министерството за здравство!

Епидемијата сериозно спласнува и се стабилизира

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје и оваа недела продолжува трендот на намалување на новозаболени и починати...

Рејхан Бајрами / 22 декември, 2020 16:17

Заев зборуваше и за тоа дека е платен авансот за 833 илјади вакцини кои ќе бидат набавени преку Ковакс системот, а обезбедена е и гаранцијата за останатиот дел од парите што треба да се платат по пристигнувањето на вакцините.

ЗАЕВИ ЈА ПРЕЛЕЖАА КОРОНАТА: Цело семејство позитивно на КОВИД-19, освен премиерот

Претседателот на владат Зоран Заев, во гостување во емисијата Топ Тема на ТВ Телма откри дека дел од членовите од неговото...

Сара Фемина / 12 декември, 2020 8:50

Бројот на пациенти кои имаат полесна форма на корона е 19,8 милиони или 99,5 проценти, додека бројот на пациенти во сериозна состојба е 106.676, или 0,5 проценти.

Бројот на заразени лица надмина 70 милиони: Бројот продолжува да расте незапирливо, САД има најмногу инфицирани

Бројот на заразени со вирусот корона во светот денес надмина 70 милиони луѓе, а цифрата опасно се приближи на 71 милион, покажуваат...

Рејхан Бајрами / 11 декември, 2020 16:00

Таа оцени дека е можно овие опасни вируси веќе да почнат циркулираат надвор од границите на Кина, објави лондонски Гардијан.

ДОАЃА НОВА КОРОНА: Драматично предупредување од кинески научник кој го откри Ковид-19(ВИДЕО)

Кинескиот научник Ши Дженгли од Институтот за вирусологија во Вухан предупреди дека во областите на југот и југоистокот...

Мирко Бачиќ / 5 декември, 2020 12:20

Коронавирусот од лилјаците и SARS-CoV се разминале во 1986 година.

Погледнете како изгледаат белите дробови на заразен пациент од коронавирус (ВИДЕО)

Докторите од Универзитетската болница Џорџ Вашингтон ја подигнуваат свеста за опасноста од коронавирусот, објавувајќи...

Мирко Бачиќ / 28 ноември, 2020 21:47

Повеќето починати се постари од 85 години, пишува словенечки Дело.

РЕГИОНОТ ВО ПЕКОЛОТ НА КОРОНАТА: Во Словенија, 1.731 нов случај на вирус, а во Хрватска за 24 часа 2.866 нови случаи, бројот на смртни случаи расте

Во Словенија, од последниот пресек регистрирани се 1.731 нов случај на коронавирус, а 41 лице починало. Повеќето починати се...

Перо Милчин / 14 ноември, 2020 17:21

Од Синдикатот кои ги штити работничките права задоволни што Владата го прифатила нивното укажување дека заболувањето од Ковид 19 не само кај здравствените, туку кај сите работници изложени на вирусот треба да се третира како професионална болест со право на 100 процентен надомест на плата.

Сите вработени заболени од Ковид-19 или во изолација ќе бидат платени 100%

Заболените од Ковид, лицата кои се во самоизолација и вработените со симптоми ќе добиваат цела плата додека се на боледување,...

Рејхан Бајрами / 4 ноември, 2020 21:53