Повеќето тестови биле спроведени во Ломбардија, каде биле тестирани 70 проценти, додека Сардинија била на последното место со пет проценти, а извештајот не го вклучува регионот на Лацио, кој го спроведе тестирањето независно, наведува агенцијата Анса.

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ВО ИТАЛИЈА: Околу 13 илјади вработени во училиштата заболени од Ковид-19!

Во Италија досега се испитани скоро 50 проценти од вработените во училиштата за вирусот „ковид-19“, што е околу 500.000 наставници...

Катерина Крстиќ / 11 септември, 2020 10:33

Караџовски воедно потсети дека вирусот е се уште присутен иако бројот на заболени од Ковид 19 е намален. Посочи и дека секој треба да одговорен и да мисли на здравјето на останатите, бидејќи како што вели на есен и во зимскиот период се очекува зголемен број на респираторни заболувања. Остро ги осудува тајните забави и собири и вели дека ниту младите не се имуни на вирусот.

КАРАЏОВСКИ ГИ ОСУДИ ГРУПНИТЕ СОБИРИ И ЖУРКИ: Оставете нека се стабилизира состојбата, и другата година ќе бидете млади

Во изјава за „360 степени“ шефот на Комисијата за заразни болести, д-р Жарко Караџовски истакна дека тврдењата кои беа објавени...

Катерина Крстиќ / 6 септември, 2020 15:29

Починати се 3 лица, пациент од Гостивар (41г) и пациент од Дебар (63г) кои починале во болница и пациентка од Ресен (35г) почината вон болнички услови.

Починаа уште 3 лица: Регистрирани се 92 нови случаи на ковид 19 во Македонија!

Во последните 24 часа се направени 997 тестирања, а регистрирани се 92 нови случаи на ковид-19! Починати се 3 лица, пациент од Гостивар...

Стојче Бушин / 14:33

Во болнички услови починати се двајца пациенти од Дебар (67г) и Струга (48г).

МЗ: 145 новозаразени, двајца починати и 216 оздравени од Ковид-19 во изминатото деноноќие

Во последните 24 часа се направени 1772 тестирања, а регистрирани се 145 нови случаи на ковид-19! Во болнички услови починати се...

Стојче Бушин / 2 септември, 2020 15:48

Досега во земјата се направени вкупно 147.002 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Шестмина починати, 131 новозаразен и 81 оздравен од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1297 тестирања, а регистрирани се 131 нови случаи на ковид-19! Досега во земјата се направени...

Стојче Бушин / 29 август, 2020 15:21

Вкупниот број на заразени е 259.698, соопшти Министерството за здравство.

Во Франција уште 6.111 заразени со коронавирусот, најмногу од укинувањето на карантинот

Во Франција вчера се регистрирани 6.111 нови случаи на коронавирусот, што е најмногу од укинувањето на карантинските мерки...

Стојче Бушин / 28 август, 2020 7:01

Досега во земјата се направени вкупно 137.465 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Еден починат, 137 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1414 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19! Досега во земјата се направени...

Стојче Бушин / 23 август, 2020 14:28

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 163 нови случаи на заразени од коронавирус, а пет лица починале како резултат на инфекцијата.

Во Србија регистрирани 163 новозаразени, што е најмал број од 27 јуни

Во последните 24 часа во Србија биле спроведени 6.819 тестови за коронавирус, од кои 163 се позитивни, или 2,4 проценти од тестираните,...

Стојче Бушин / 10 август, 2020 16:55