Освен работата на историската комисија Захариева ја обвини Македонија и дека не го исполнува договорот со Бугарија и во инфраструктурата, а се блокирале и бугарските инвестиции.

ЗАХАРИЕВА: СЛАВЕЊЕТО НА ТИТО ОД ШИЛЕГОВ Е ИСТО КАКО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА БЕРЛИН ДА ГО СЛАВИ ХИТЛЕР

Тврдењата дека македонците се вештачки народ измислен во 1944 заедно со македонскиот јазик од страна на официјална Бугарија...

Рејхан Бајрами / 16 декември, 2020 11:57

Во парламентот таа порача дека Северна Македонија мора да надмине голем број стереотипи за да тргне на патот кон ЕУ.

Захариева: Македонија мора да надмине голем број стереотипи за да тргне на патот кон ЕУ

Неколку пораки и ставови изнесе бугарската вицепремиерка и министерка Захариева во нејзините два последни јавни настапи,...

Стојче Бушин / 11 декември, 2020 12:27

По изјавите Бучковски ја напушти прес конференцијата а Захариева на новинарско прашање одговори дека Софија не го негира македонскиот идентитет.

Софија не го негира македонскиот идентитет, вели Захариева!

Ден по ветото од Софија шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева изјави дека односите на Софија и Скопје се...

Перо Милчин / 9 декември, 2020 15:49

Проблемот со историјата е во тоа што погрешните и лажни толкувања на настаните и луѓето имаат директно влијание врз актуелните случувања и тоа создава говор на омраза и негативна кампања против Бугарија и Бугарите, што за нас е апсолутно неприфатливо“, смета Захариева.

Захариева се закани: Се додека постои говор на омраза во Македонија, ќе биде блокирана од Бугарија!

Бугарија го блокира почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со Европската Унија (ЕУ) сè додека не се напушти...

Рејхан Бајрами / 26 ноември, 2020 19:12

Захариева ја советува Македонија да не се откажува при првиот проблем на патот за одобрување на Преговарачката рамка и предупредува дека допрва претстојат проблеми, а процесот не е лесен. И Бугарија, додава, минала таков пат.

Захариева: За Северна Македонија ќе има место во Европската унија тогаш кога ќе биде подготвена

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева утринава изјави дека бугарската дипломатија не може...

Рејхан Бајрами / 17 ноември, 2020 9:25

„Нивната идеологија продолжува да се развива како што планираа Тито и Сталин. Затворајќи ги очите, ние ја работиме работата на Москва“, рече бугарскиот министер за надворешни работи.

Нова бугарска провокација: Северна Македонија ја следи идеологијата поставена од Сталин и Тито

Доколку Бугарија замижи на фактот дека Северна Македонија ја следи идеологијата поставена од Сталин и Тито, тоа би било од...

Перо Милчин / 15 ноември, 2020 10:16

„Нашите услови не се сменети, ме чуди дека е ова нешто ново за нас, да ќе ја носиме нашата одговорност, но многу би сакала и колегите во Скопје да ја носат нивната одговорност“, вели Захариева.

Софија ќе го запре патот на Скопје кон ЕУ доколку не се решат отворените прашања

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, вели дека бугарските услови кон Македонија не се сменети...

Рејхан Бајрами / 9 ноември, 2020 18:17