„Нашите услови не се сменети, ме чуди дека е ова нешто ново за нас, да ќе ја носиме нашата одговорност, но многу би сакала и колегите во Скопје да ја носат нивната одговорност“, вели Захариева.

Софија ќе го запре патот на Скопје кон ЕУ доколку не се решат отворените прашања

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, вели дека бугарските услови кон Македонија не се сменети...

Рејхан Бајрами / 9 ноември, 2020 18:17

Захариева потсети дека Бугарија го фокусираше својот прв период од ротирачкото претседателство со ЕУ во 2018 година на забрзаниот пристап на земјите од Западен Балкан во 27-члениот блок.

Захариева: С. Македонија да признае дека идентитетот и јазикот имаат бугарски корен

Северна Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени, доколку сака да започне преговори...

Рејхан Бајрами / 31 октомври, 2020 14:57

Поранешниот премиер најави дека ќе има јавни настапи со цел да разбие некои тези што во моментов се шират во Бугарија и таа да може правилно да го процени однесувањето на македонското раководство.

Георгиевски во Софија на средба со Захариева: Остваривме плодна средба рече министерката!

Лидерот на ВМРО-Народна партија, г-динот Љубчо Георгиевски денеска оствари средба со министерката за надворешни работи на...

Рејхан Бајрами / 22 октомври, 2020 21:20

Захариева во врска со суловите под кпои Бугарија би ја поддржала Македонија вели дека бугарската страна е со интерес Скопје да ја признае историјата.

ЗАХАРИЕВА: Македонскиот јазик е на основа на западнобугарски дијалект со србизми!

Македонија да ја признае историјата, а ние да ја признаеме нивната реалност, вели шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина...

Стојче Бушин / 3 мај, 2020 17:45

Захариева смета дека одлуката за стопирање на планираниот почеток за претпристапни преговори на Северна Македонија со Европската Унија е груба историска грешка.

Захариева: ЕУ направи историска грешка со непочнувањето на преговори на Северна Македонија

Екатерина Захариева, бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи истакна дека тоа што Македонија не доби...

Катерина Крстиќ / 23 октомври, 2019 15:48

Исто така угледниот француски весник „Ле Поен“ ја искритикуваше одлуката на Емануел Макрон за време на самиотот.

Критики од сите страни за ЕУ: Сите истомисленици – НАПРАВЕНА Е ИСТОРИСКА ГРЕШКА

Од сите страни пристигнуваат коментари дека е направена историска грешка што Македонија не доби датум за преговори со ЕУ. Исто...

Весна Петровска / 13:55

– По потпишувањето на Договорот за добрососедство, само за девет месеци трговската размена е зголемена за 13 отсто, но би сакала да видам повеќе бугарски медиуми во Македонија.

ЗАХАРИЕВА: “Историскиот дел меѓу Скопје и Софија е потешко прашање од спорот за името што беше решен со Договорот од Преспа„

Не постои начин да се стремите да станете член на ЕУ и да имате нерешени билатерални односи. Тоа не е само бугарски критериум,...

Рејхан Бајрами / 2 октомври, 2019 10:33

„Гоце Делчев би требало да нѐ обединува, а не да нѐ разделува.

ЗАХАРИЕВА СЕ ПРЕДОМИСЛИ: „Не гледам што толку се караме за Гоце Делечев, тој треба да не обединува„

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во разговор за „БНТ„ рече дека Гоце Делчев е заедничка...

Рејхан Бајрами / 7 јули, 2019 12:35