Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од 4 март 2021 година.

МТСП: Од утре започнува исплата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од утре 4 март (четврток) 2021 година започнува исплатата на правата...

Рејхан Бајрами / 3 март, 2021 9:03

Генералното полициско одделение објави дека вработените добиле писма со закани по живот и безбедност до нивните домашни адреси. Писмата се запленети и покрената кривична постапка.

СЛОВАЧКИ ЕПИДЕМИОЛОЗИ ДОБИЈА ЗАКАНИ СО СМРТ: Експертите за корона веднаш добија полициска заштита!

Словенечката криминалистичка полиција доби извештаи за закани до вработените кои ја советуваа владата во врска со Ковид-19...

Мирко Бачиќ / 5 декември, 2020 12:09

Тајната е во добра превенција. Кога вашето тело е силно, кога има добар имунитет, може да се бори против сите вируси“.

Кардиолог Хаџи-Тановиќ: За да не ви откажат белите дробови поради ковид-19, пијте го овој лек секој ден!

Кардиологот Хаџи-Тановиќ во неговото гостување на „ТВ Прва“, даде јасни насоки во борбата против коронавирусот! Неговите...

Сара Фемина / 27 ноември, 2020 22:41

Исплатата ќе се спроведе во три групи, во филијалите и експозитурите на банките, согласно утврдениот распоред по азбучен ред, според првата буква од презимето!

Од денеска почнува исплата на правата од социјална заштита за октомври

Министерството за труд и социјална политика информира дека од денес започнува исплатата на правата од социјална заштита...

Перо Милчин / 6 ноември, 2020 10:08

Од 1.551 операции извршени без маски имало само 55 инфекции. Тоа е стапка на инфекција од 3,5 проценти. Помалку од 4 на секои 100 пациенти. Значи, ние гледаме пораст на инфекциите од 34 проценти во случај на носење маски.

ШОКАНТНИ ДОКАЗИ ОД 1991 ГОДИНА ИСПЛИВАА ВО ЈАВНОСТА: Заштитните маски воопшто не штитат од коронавирусот?

„Никогаш не е докажано дека носењето хируршки маски ги намалува постоперативните инфекции на раните“, пишува д-р. Горан...

Катерина Крстиќ / 24 септември, 2020 17:48

Се стремиме кон иста цел - повисоки плати, нов Закон за работни односи, заштитата на работниците и нивните работни места, како и унапредување на првата на работниците.

Филипче: Во услови со ковид-19, Владата продолжува да ги презема сите мерки за заштита на работниците и нивните работни места

Во услови со ковид-19, како Влада продолжуваме да ги преземаме сите мерки за заштита на работниците и нивните работни места....

Стојче Бушин / 7 септември, 2020 19:14

Превентивните мерки се со цел граѓаните да бидат информирани но и да се подигне јавната свест од потребата за строго почитување на препораките, мерките и уредбите на Владата на РМ и Комисијата за спречување заразни болести.

Да бидеме одговорни за нашето здравје и здравјето на другите

Денес (20.06) пред трговскиот центар “Капитол мол“ во општина Аеродром претставници на СВР Скопје, односно Одделението за...

Стојче Бушин / 20 јуни, 2020 14:03

Притоа заедно со полициски службеници од ПС Карпош беа делени заштитни маски на лица кои беа затекнати без нив, со кусо информирање на граѓаните за оваа заштитна мерка донесена во рамки на владините уредби и одлуки за справување со коронавирусот.

Полицијата делеше маски во автобусите на ЈСП

Оделението за превенција при СВР Скопје во соработка со ЈСП Скопје денес во скопската населба Влае, односно на автобуската...

Стојче Бушин / 17 јуни, 2020 15:14