Филипче оствари средба со Никола Бартолини - шеф на секторот за Програми за финансиска поддршка при Делегација на Европската Унија во Скопје.

Филипче: Со 4 милиони евра од ЕУ обезбедуваме опрема во здравството и го зајакнуваме здравствениот систем

Со 4 милиони евра од ЕУ обезбедуваме опрема во здравството и го зајакнуваме здравствениот систем, рече министерот за здравство,...

Стојче Бушин / 18 септември, 2020 10:32

Како што беше истакнато на средбата заклучно до 23 овој месец, хронично болните имаат рок да посетат специјалист и да добијат потврда дека поради нивната дијагноза и состојба не можат да се вратат на работа, а поради тоа ќе бидат пуштени и дополнителни термини на „Мој Термин“. Доколку не добијат потврда до 23 септември, ќе има ново пролонгирање.

Пролонгиран рокот за враќање на работа на хронично болните

Иако на вчерашната трета седница на Влада, беше одлучено да се вратат на работа хронично болните, денеска по остварената...

Катерина Крстиќ / 10 септември, 2020 11:06

Починати се 5 лица, пациентка од Куманово (61г), пациент од Штип (81г) и двајца пациенти од Гостивар (76г и 81г) и еден пациент од Прилеп (53г). Сите се починати во болнички услови.

НАЈНОВ БИЛАНС: 127 нови случаи на ковид-19 во Македонија, починаа уште 5 лица!

Во последните 24 часа се направени 1574 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19! Починати се 5 лица, пациентка од...

Стојче Бушин / 5 септември, 2020 16:46

Приемот на децата по воспитна група треба да биде со 10 минути временска разлика на влез, на кој задолжително е обележано растојание од 2 метра, а детето го спроведува еден родител кој секогаш носи заштитна маска.

Промовиран протоколот за градинките: Родителите ќе носат лекарска потврда

Министерот за здравство Венко Филипче истакна дека ќе се прави дезинфекција на просторот и дворовите на градинките и ќе...

Катерина Крстиќ / 3 септември, 2020 18:12

На прес конференцијата Филипче посочи и дека Министерството нема можност да влијае врз, приватните оператори, но се бара правен механизам да се реагира.

Филипче: Да се навикнеме на новиот начин на живот додека не се пронајде вакцина!

Откако денеска Комисијата за заразни болести го објави протоколот за работа на училиштата во државава, се огласи и министерот...

Катерина Крстиќ / 1 септември, 2020 22:42

Тој вети и дека во следните четири години, ќе се продолжи со подобрување на условите во здравствените установи и зголемување на платите на медицински персонал.

Филипче: Во новиот мандат нѐ чека есен со нови предизвици од Ковид-19

Во претходниот мандат изградивме доверба и покажавме што значи силна институција во служба на граѓаните. Во новиот мандат,...

Стојче Бушин / 29 август, 2020 17:36

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14004, бројката на оздравени пациенти е 10722, на починати е 585, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2697.

Темелковска: Медицинските сестри се под целосна заштита- вложуваат напори работата да се заврши навреме

Габриела Темелковска вработена како Одделска медицинска сестра на ЈЗУ Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-...

Катерина Крстиќ / 28 август, 2020 10:08

Министерот во интервјуто вели дека се уште не е договорена бројката на вакцини кои ќе ги добие земјава, но посочи дека годинава во однос на изминатите години ќе има набавка на поголем број вакцини за сезонски грип односно наместо вообичаената бројка од 28 илјади вакцини, годинава ќе се набавуваат 40.000 и плус 20.000 кои ќе се добијат од донација.

Филипче: Земјава навремено ќе ја добие вакцината за Ковид-19

Во интервју за телевизија Клан министерот за здравство Венко Филипче посочи дека нашата земја навремено ќе ја изврши набавката...

Катерина Крстиќ / 25 август, 2020 20:09