Министерот за здравство Венко Филипче, неодамна имаше средба со трите медицински сестри, кои најавија дека ќе си заминат од Инфективната клиника.

Лазаров: Разрешени се медицинските сестри кои Филипче ги убедуваше да останат на Инфективна

Медицинските сестри што неодамна дадоа отказ од Инфективна, експресно се разрешени од местата одделенска т. е главна сестра...

Владо Марин / 8 октомври, 2020 6:52

Досега во земјата се направени вкупно 195.541 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Починаа 4 пациенти: 83 нови случаи на ковид-19 во Македонија!

Во последните 24 часа се направени 539 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на ковид-19! Досега во земјата се направени...

Владо Марин / 5 октомври, 2020 14:04

Најавениот бојкот на наставата е непочитување на протоколите и мерките, се наведува во соопштението.

МЗ: Епидемиолошката состојба е сериозна, учениците да ги следат препораките!

Денеска Министерството за здравство преку соопштение апелираше до училиштата и учениците да ги почитуваат препораките...

Катерина Крстиќ / 3 октомври, 2020 11:18

Филипче за сите оние кои незнаат како оди тестирањето, објасни дека најпрво доколку се појават било акви симптоми треба да се консултира матичниот лекар.

Филипче најави набавка на брзи тестови кои за 15 минути детектираат ковид-19

Во вчерашното гостување во емисијата „Топ Тема“ министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, истакна дека се планира...

Катерина Крстиќ / 29 септември, 2020 10:58

На презентацијата тој не даде никакви детали за тоа како таа реформа ќе може да се имплементира.

Американскиот претседател го презентираше планот за здравствена реформа

Вчера претседателот на Америка, Доналд Трамп, ги презентираше првите скици на неговот план за здравствена реформа, за кој...

Катерина Крстиќ / 25 септември, 2020 14:52

Филипче оствари средба со Никола Бартолини - шеф на секторот за Програми за финансиска поддршка при Делегација на Европската Унија во Скопје.

Филипче: Со 4 милиони евра од ЕУ обезбедуваме опрема во здравството и го зајакнуваме здравствениот систем

Со 4 милиони евра од ЕУ обезбедуваме опрема во здравството и го зајакнуваме здравствениот систем, рече министерот за здравство,...

Владо Марин / 18 септември, 2020 10:32

Како што беше истакнато на средбата заклучно до 23 овој месец, хронично болните имаат рок да посетат специјалист и да добијат потврда дека поради нивната дијагноза и состојба не можат да се вратат на работа, а поради тоа ќе бидат пуштени и дополнителни термини на „Мој Термин“. Доколку не добијат потврда до 23 септември, ќе има ново пролонгирање.

Пролонгиран рокот за враќање на работа на хронично болните

Иако на вчерашната трета седница на Влада, беше одлучено да се вратат на работа хронично болните, денеска по остварената...

Катерина Крстиќ / 10 септември, 2020 11:06

Починати се 5 лица, пациентка од Куманово (61г), пациент од Штип (81г) и двајца пациенти од Гостивар (76г и 81г) и еден пациент од Прилеп (53г). Сите се починати во болнички услови.

НАЈНОВ БИЛАНС: 127 нови случаи на ковид-19 во Македонија, починаа уште 5 лица!

Во последните 24 часа се направени 1574 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19! Починати се 5 лица, пациентка од...

Владо Марин / 5 септември, 2020 16:46