Бидејќи првите симптоми на коронавирусот се појавуваат во периодот од 2-ри до 14-ти ден по инфекцијата, важно е цело време да се следи телото ако се појави кашлица или останување без здив.

ОВА СЕ ЗНАЦИТЕ ДЕКА КОРОНАТА СЕ НАОЃА ВО ВАШЕТО ТЕЛО: Обрнете внимание, температурата не е помеѓу нив

Според Светската здравствена организација, дури 80% од случаите на коронавирус се лабораториски потврдени како благи или...

Перо Милчин / 8 јули, 2020 17:08

Иницијативата и потребата од нов Ургентниот центар постои 15 години, и мене ми особено драго што токму во овој период ја крунисавме завршницата на изградбата и опремувањето на Ургентниот центар, рече Спасовски!

Пуштен во работа новиот Ургентен Центар, како и на Акушерското одделение во ЈЗУ Општа Болница „Борка Талески“ – Прилеп

Денеска беше пуштен во работа новиот Ургентен Центар, како и на Акушерското одделение во ЈЗУ Општа Болница „Борка Талески“...

Стојче Бушин / 19 јуни, 2020 13:31

За две и пол години ги подобривме условите во триесетина здравствени установи, а продолжуваме и понатаму да вложуваме во здравството како клучен сегмент. За задоволни пациенти и здравствени работници, вели Филипче!

Целосно реновиран објектот на специјалистичко-консултативниот оддел на Институт за трансфузиона медицина

После пет децении целосно го реновираме објектот на специјалистичко-консултативниот оддел на Институт за трансфузиона...

Стојче Бушин / 13 јуни, 2020 13:11

Од страна на полициските службеници до сега констатирани се вкупно 7862 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 386 прекршок во изминатото деноноќие.

Кривични пријави за вкупно 22 угостители во туристичките места, не ги почитувале протоколите и примале гости

На територијата на целата држава се спроведува ограничување на движењето. Министерството за внатрешни работи во континуитет...

Рејхан Бајрами / 7 јуни, 2020 12:38

Ова подолу е компјутеризирана томографија на пациент со здрави бели дробови и на пациент со COVID-19. Не треба да имате медицинска диплома за да ја забележите разликата.

(ФОТО) Наоди на македонски пациенти: Пациент со COVID-19 никогаш нема да има исти бели дробови!

Доктор Петар Марков на својот Фејсбук профил објави фотографии од компјутеризирана томографија на пациент со здрави...

Стојче Бушин / 22 мај, 2020 15:55

Да потсетиме, во 1993 година, кога Моника имаше само 20 години, Моника беше прободена со нож со нож од страна на Гинтер Парх, вознемирен обожавател на Штефи Граф.

Беше прободена со нож и сега се бори со НОВА ТРАУМА: Моника Селеш зборува за нејзиното влошено здравје!

Поранешната светска тенисерка Моника Селеш, чија брилијантна кариера како девојка ја прекина психопат, кој ја прободе со...

Перо Милчин / 20 мај, 2020 10:41

Пролетта и есента се сезоните кога Кавасаки се појавува како реакција на разни видови вируси.

Др Несторовиќ откри шокантна информација за корона: Вирусот не настана случајно, научниците открија!

Д-р Бранимир Несторовиќ ги коментираше обвинувањата на некои медиуми дека „синдромот Кавасаки пристигна во Србија“ и објасни...

Рејхан Бајрами / 19 мај, 2020 13:37

Во изминатите 24 часа направени се 462 тестирања, а регистрирани се 22 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-9, Куманово-1, Прилеп-4, Тетово-6, Велес-1 и Охрид-1.

Оздравени 16 пациенти, еден починат и 22 нови случаи на коронавирус!

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти. Досега во земјата се направени вкупно 21010 тестирања...

Рејхан Бајрами / 16 мај, 2020 15:43