Според обвинението, Зеќири, како службено лице генерален секретар на Владата, со умисла извршил две временски поврзани дејствија што претставуваат повеќекратно остварување на исто дело.

Мухамед Зеќири не се чувствува виновен, Обвинителството тврди дека ќе го докаже товарот

Поранешниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, во Основниот кривичен суд Скопје денеска изјави дека не се чувствува виновен...

Мате Парлоф / 15 декември, 2022 10:57

Тој во притвор во затворот „Скопје” во Шуто Оризари заврши на 9 април како осомничен во истрага што ја отвори Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за злоупотреба на службената положба и овластувања.

Зеќири доби нови 30 дена притвор

Тој во притвор во затворот „Скопје” во Шуто Оризари заврши на 9 април како осомничен во истрага што ја отвори Обвинителството...

admin@magazin / 5 мај, 2022 18:35

Заедничкото за овие двајца освен што се луѓе од доверба на Заев, беа и генерални секретари на владите на заевизмот. Веројатно шемата е иста, преку матни зделки милиони народни пари да се одлеваат во приватни џебови. Еден Рашковски заменет со друг Зекири и двајцата фатени во апашлук, вели ВМРО-ДПМНЕ.

Кумашинот и најдобриот другар на Заев фатени во апашлук

После Рашковски, најдобриот другар на Заев, и кумашинот на Заев Мухамед Зекири, фатен во криминал. Заедничкото за овие двајца...

Перо Милчин / 9 април, 2022 10:28

Како што соопшти претходно, Обвинителството го сомничи генералниот секретар оти во периодот од април 2021 до јануари 2022 г., без да спроведе јавна набавка, склучил договори за консултантски услуги со фирма кој бил во вкупна вредност од околу 941 985 евра што е за околу 147 000 евра повеќе од 795 000 евра, износ што бил договорен за консултантските услуги.

(ВИДЕО) Мухамед Зеќири спроведен во затворот во Шутка, судот му одреди притвор

Судијата на претходна постапка се одлучил за најстрогата мерка бидејќи, според соопштението од Кривичен, смета дека постојат...

admin@magazin / 7:27

Владиниот функционер Зекири е осомничен за злоупотреба на службена должност при што е направена штета во буџетот за речиси 800 илјади евра.

Сдсм пропадна – блиските пријатели на Заев завршија в затвор

Изутрината, Јавното обвинителство во соопштение посочи дека е издадена наредба за истрага против двајца хрватски државјани...

Рејхан Бајрами / 8 април, 2022 18:48

Осомничени се и хрватски државјани. Обвинителството за организиран криминал и корупција побарало притвор, но тој нема да биде приведен зошто изјавил дека сам ќе се појави во Кривичниот суд.

Зеќири осомничен за проневера: Украл 800.000 евра од буџетот?

Генералниот секретар на Владата Мухамед Зеќири поднесе неотповиклива оставка, откако Обвинителството отвори истрага за...

admin@magazin / 16:22

Според нашите информации, се очекува во наредната недела да се финализираат последните договори!

Мухамед Зеќири ќе биде новиот директор на Фондот за здравство

Мухамед Зеќири ќе биде новиот директор на Фондот за здравствено осигурување, неофицијално дознава „Фокус. Според информациите...

Владо Марин / 24 септември, 2020 19:51

Тој убавата вест ја објави на Фејсбук и ја извести јавноста дека ја напуштил Клиниката за инфективни болести. Зекири соопшти дека во домот е заедно со својата сопруга и ќерќичката и дека сите се  живи и здрави.

Зекири,сопругата и ќерќичката пуштени од болница- го победија коронавирусот!

Мухамед Зекири, потпретседателот на СДСМ кој заедно со својата сопруга и ќерќичката беа пренесени во болница откако имаа...

Катерина Крстиќ / 16 јуни, 2020 11:17