Насмеани како да одта по невеста

ВАШИНГТОН ЌЕ ГО ДОЧЕКА ЗЕЛЕНСКИ СО 24 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ПОМОШ? Конгресот ќе одлучува откако ќе го чуе неговиот говор

Од животна важност е да го прифатиме тој дополнителен договор – изјави Кирби посочувајќи дека цената ќе биде многу повисока...

Македонка Димкин / 21 септември, 2023 15:00

Украинскиот претседател Володимир Зеленски не се најде на листата на највлијателни Евреи оваа година. Минатата година тој се најде на првото место на листата на 50 највлијателни Евреи.

Зеленски од еврејската заедница прогласен за икона на евреите

„Ерусалим пост“ вчера ја објави својата годишна листа на највлијателни Евреи. Интересно е што на списокот е и основачот...

Македонка Димкин / 17 септември, 2023 9:38

Путин најави и дека со белорускиот колега ќе разговара за изградбата на брзиот автопат Москва-Минск.

Никогаш не сме одбиле преговори, но не слушаме ништо од другата страна, вели Путин

Рускиот претседател Владимир Путин пред новинарите во Сочи изјави дека е отворен за преговори за завршување на војната во...

Македонка Димкин / 15 септември, 2023 15:40

Заврши снимањето на најновиот филм на Зеленски

ПОРАЗ НА УКРАИНА ЌЕ ЗНАЧИ КРАЈ НА НАТО! Зеленски му порача на Вашингтон дека ќе се соочи со тежок избор

Ако Украина загуби, ако Русија ја окупира Украина, Русија ќе продолжи кон балтичките земји, Полска и така натаму. И тие ќе...

Македонка Димкин / 18 јуни, 2023 22:54

Во својот извештај, Зеленски истакна дека на Украина сега и треба модерно противракетно оружје. Тој рече дека нема оправдување за земјите партнери да ја одложат испораката на оружје.

Зеленски: Имаме страшни загуби, ни треба оружје

Украинската армија претрпува големи загуби во борбите против руските војници во источниот град Северодонецк и во регионот...

Катерина Крстиќ / 15 јуни, 2022 5:43

„За да се запре војната меѓу Русија и Украина, чекорот треба да биде враќање на ситуацијата од 23 февруари“, рече тој како одговор на прашање на Би-Би-Си.

Зеленски ги објави условите за мировен договор со Русија

Секој мировен договор со Русија ќе зависи од повлекувањето на руските сили на нивните позиции пред инвазијата, вели украинскиот...

Перо Милчин / 7 мај, 2022 12:51

Неговиот коментар уследи откако други високи функционери предупредија дека Русија денеска го започна својот долгоочекуван напад врз источниот регион.

Почна битката за Донбас, ќе се браниме и бориме, се обрати Зеленски до нацијата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека „битката за Донбас“ сега е во тек. Неговиот коментар уследи откако...

Мате Парлоф / 19 април, 2022 6:09

„Свесни сме дека окупаторите се бројно посилни. Дека имаат повеќе технологија“, рече тој.

Зеленски конечно призна: Русите се многу посилни од нас и имаат повеќе технологија

Украинскиот претседател Владимир Зеленски во вчерашното видео на својот канал Телеграм призна дека Украина е свесна дека...

Рејхан Бајрами / 6 април, 2022 8:14