Земјите се категоризирани и избрани според степенот на подвижност, моќ, општествено одговорен бизнис, положба на жените, расна еднаквост.

Најдобра земја за живот во 2021-ва е Канада

Според американската медиумска компанија „U.S. News and World Report“, Канада е избрана во неодамна објавена листа на најдобри земји...

Мирко Бачиќ / 1 мај, 2021 20:31

Дополнително, тој е силно поврзан со изработката на Долгорочната Стратегија, за која во моментов Министерството води процес на стратегиска оценка на влијанието на регулативата, како и Законот за климатска акција чија прва работна верзија се финализира.

Нуредини: Се заложуваме за 51% редукција на стакленичките гасови до 2030 кон Парискиот Договор

„Со посебно задоволство информирам дека на вчерашната седница Владата го усвои Ревидираниот национален придонес...

Мирко Бачиќ / 14 април, 2021 13:02

Научниците во дилема!

НЕ Е АСТЕРОИД: Мистериозен објект ќе помине опасно близу до Земјата, а научниците не се сигурни за што станува збор

Мистериозниот објект ќе прелета покрај Земјата денеска, а научниците сè уште не се баш сигурни за што станува збор. Објектот,...

Сара Фемина / 1 декември, 2020 7:20

"Ова е историски момент. Државата стана нуклеарна сила", рече Лукашенко пред официјалната церемонија на лансирање.

СВЕТОТ ДОБИ НОВА НУКЛЕАРНА СИЛА: Имаат силна поддршка од Русија, а ЕУ не љубител на режимот на таа земја!

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека со пуштањето во употреба на нуклеарната централа (BelAES), Белорусија...

Мирко Бачиќ / 7 ноември, 2020 11:49

Научниците од универзитетите во Лидс, Единбург и Лондон ја опишаа количината на загуба на мраз со зборот „зашеметување“, пишува „Гардијан“.

Планетата земја загуби 28 ТРИЛИОНИ тони мраз од 1994 г: Научниците се запрепастија- еве што нè чека ако продолжи ова

Вкупно 28 трилиони тони мраз исчезнале од површината на планетата Земја од 1994 година, а овие податоци ги добиле британски...

Сара Фемина / 23 август, 2020 14:07

За среќа, CNEOS забележа дека EF во 2020 година не беше во опасност да ја погоди Земјата за време на претстојниот премин низ планетата.

Оставете го ВИРУСОТ: Еве што доаѓа од СВЕМИРОТ- таму каде што ќе експлодира астероидот ќе биде полошо од ХИРОШИМА

Астероид кој оди во орбита што го пресекува патот на Земјата наскоро ќе се приближи до планетата. Врз основа на информациите...

Сара Фемина / 16 март, 2020 11:29

Се очекува огромна карпа да патува покрај нашата планета на растојание од околу 5,77 милиони километри.

ПАНИКА: Ни се наближува астероид УБИЕЦ: Долг е 1 километар, а ќе помине покрај земјата за 4 дена(ВИДЕО)

Астероид долг околу еден километар ќе се приближи до нашата планета на 15 февруари, а се смета дека вселенската карпа со ваква...

Рејхан Бајрами / 11 февруари, 2020 23:31

Се надевам дека после ова ќе заработи, тоа секако зависи од дистрибутерот „Неон“ кој ги има овие права, вели Горјан Тозија- Медо, директор на Агенцијата за филм.

АТИЏЕ НА ВРВОТ ДО СВЕТСКА СЛАВА: Еве колку пари заработи “МЕДЕНА ЗЕМЈА” во Америка!

Сите сме во исчекување дали „Медена земја“ на Ноќта на оскарите ќе испише историја. За прв пат во постоењето на македонската...

Перо Милчин / 9 февруари, 2020 14:47