Од првичните извештаи на сеизмолозите епицентарот е на длабочина од два километри во близина албанскиот град Клос со магнитуда од 4,8 степени.

Земјотрес почувствуван во Битола, епицентарот е во Албанија

Битолчани, вчера вечер во 22:37 часот почувствуваа земјотрес кој најмногу ги вознемири оние кои живеат во згради на повисоките...

Едмонд Бекири / 16 јануари, 2023 5:54

Земјотрес со јачина од 5,6 степени ја погоди централна Италија со епицентар на 64 километри источно од Римини, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Нема информации за жртви.

По првиот удар, неколку помали земјотреси се забележани во централна Италија и во Јадранското Море, недалеку од италијанскиот брег. Земјотресот бил почувствуван и во Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина.

Порталот 24сата.хр наведува дека земјотресот бил почувствуван и на хрватското приморје и во Словенија.

„Креветот се тресе на сите страни, десет секунди имаше силно тресење, галебите вознемирени“, изјави за порталот читател од Задар.

Силен земјотрес во Италија, се почувствувал и во Хрватска

Земјотрес со јачина од 5,6 степени ја погоди централна Италија со епицентар на 64 километри источно од Римини, соопшти Европско-медитеранскиот...

Мате Парлоф / 9 ноември, 2022 9:50

Силен земјотрес ја погоди Бoсна и Херцеговина. Дел од жителите во паника излегоа од своите домови. Има и материјална штета

28-годишна девојка загина во земјотресот во БиХ

Силен земјотрес синоќа ја погоди Бoсна и Херцеговина. Дел од жителите во паника излегоа од своите домови. Има и материјална...

Перо Милчин / 23 април, 2022 7:41

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата два земјотреса беа почувствувани

Два земјотреси регистрирани во Македонија

Земјотрес во Македонија! Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид,...

admin@magazin / 1 февруари, 2022 6:04

Силен земјотрес се случи во 23:43 часот во неделата на 9 јануари во Лерин, пренесуваат медиумите во Грција.

Вознемирените жители излегоа на улица. Земјотресот бил почувствуван речиси низ цела Северна Грција до Лариса.

Според ревидираната објава на Геодинамичкиот институт, се работи за земјотрес со јачина од 5,3 степени, со фокусна длабочина од 14,1 км. Земјотресот се случил на 2 километри западно од Лерин.

Земјотресот ги вознемирил жителите, бидејќи бил многу силен и плиток, долго траел и бучел. Жителите на Лерин, според ЕРТ, побегнале од своите домови и излегле на улиците на градот.

Во следните 10 минути до 23.53 часот забележани се уште три сеизмички потреси, со јачина од 3,5 Рихтер на 19 километри западно северозападно од Лерин и на фокусна длабочина од 5 километри 3,5 Рихтер на фокусна длабочина од десет километри и 4,1 Рихтер исто така на длабочина од 10 километри, пренесуваат грчките медиуми.

Силен земјотрес во Македонија: Граѓаните ноќта ја поминаа на улица

Земјотресот кој вечерва се случи на 5 км од Лерин, како и серијата од уште седум земјотреси што следеше потоа, ги вознемири...

Мате Парлоф / 10 јануари, 2022 6:05

Најнови информации

Сеизмолошката опсерваторија на ПМФ: Земјотресот што се случи во 22 часот и 43 минути e со Рихтерова магнитуда ML5.6

Сеизмолошкота опсерваторија на ПМФ го регистрирала вечерашниот земјотрес. Го пренесуваме нивното соопштение во целост: Телеметриската...

Мирко Бачиќ / 5:32