Епицентарот на овој земјотрес се наоѓал на длабочина од 25 километри.

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4,1 СТЕПЕН ЈА ПОТРЕСЕ АЛБАНИЈА: Се почуствувал и во Црна Гора!

Во 18 часот и 46 минути сеизмолошкиот оддел на Институтот за хидрометеорологија и сеизмологија регистрирал помал земјотрес...

Стојче Бушин / 13 септември, 2020 0:54

Епицентарот бил на 82 километри источно и северо-источно од градот Генерал Сантос на островот Минданао, на длабочина од 120,9 километри!

Земјотрес со јачина од 6,3 степени ги погоди Филипините

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала ги погоди денеска Филипините, соопшти американскиот геолошки...

Стојче Бушин / 6 септември, 2020 20:39

Во чест на загинатите, венец положи и официјална делегација на Град Скопје, предводена од градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, а составена од секретарот на Град Скопје, Викторија Аврамовска-Мадиќ и претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева!

ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌЕ ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОTРЕСОТ ВО СКОПЈЕ

Денеска (26.07.2020 година, недела), на градските гробишта во Бутел, домашни и странски делегации положија цвеќиња пред споменикот...

Стојче Бушин / 26 јули, 2020 20:38

Традиционално по повод годишнината од земјотресот, Град Скопје и јавните културни установи ќе организираат многубројни настани!

ВО УСЛОВИ НА ПАНДЕМИЈА – СКОПЈЕ ГОДИНАВА ОДБЕЛЕЖУВА 57 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС

Скопје и годинава со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 57 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога...

Стојче Бушин / 24 јули, 2020 20:58

Американскиот геолошки институт ја процени јачината на земјотресот на 4,5 степени според Рихтеровата скала на длабочина од 10 километри.

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА ЗАТРЕСЕ КИНА: Загинаа 4 лица, 23 повредени!

Во земјотресот што ја зафати југозападна Кина загина четири лица, а 23 се повредени, објави надлежната кинеска служба. Земјотресот...

Перо Милчин / 19 мај, 2020 10:37

Претпладнево Загреб го стресоа два последователни земјотреса.

Силен земјотрес во Загреб: Прекината и седницата во Собранието (ВИДЕО)

Претпладнево Загреб го стресоа два последователни земјотреса. Потресот се случил за време на седница на хрватското Собрание...

Стојче Бушин / 23 април, 2020 17:42

Денес во Загреб околу 16.16 часот бил почувствуван уште еден земјотрес, кој е шестти по ред од изутринава, пренесуваат локалните медиуми.

Загреб повторно се тресе, загребчани вознемирени!

Денес во Загреб околу 16.16 часот бил почувствуван уште еден земјотрес, кој е шестти по ред од изутринава, пренесуваат локалните...

Едмонд Бекири / 22 март, 2020 20:23

Две лица беа затрупани во областа Загреб по земјотресите утрово, објави агенцијата, повикувајќи се на информации од противпожарната станица во Загреб.

ПОТРЕСНА ФОТОГРАФИЈА ОД ЗАГРЕБ: Породени жени со бебиња избегаа пред болница да бараат помош!

Два моќни земјотреси што утрово го зафатија Загреб предизвикаа голема штета и страв кај граѓаните, а породените жени од болницата...

Перо Милчин / 13:03