НАПОМЕНА: Оваа нагла промена на времето (од пролетно во зимско време) лошо ќе влијае особено врз метеопатите, каде што се можни позначителни здравствени проблеми.

РАНА НАЈАВА И ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: СЛЕДУВА СПЕКТАКУЛАРЕН ПОВРАТОК НА ВИСТИНСКАТА ЗИМА

По невообичаено високите пролетни температури на воздухот кој ги имаме веќе со денови и истите во најтоплите предели се...

Сара Фемина / 8 февруари, 2021 6:04

Временска прогноза!

СПРЕМЕТЕ СЕ: ПРЕД НАС НАЈСТУДЕНАТА НОЌ ДОСЕГА ОВАА ЗИМА – ТЕМПЕРАТУРИТЕ ПАЃААТ ДЛАБОКО ПОД НУЛАТА

Максимумот на поларниот бран кај нас доаѓа во текот на претстојната ноќ и ќе трае се до вторник, додека од среда се очекува...

Стојче Бушин / 16 јануари, 2021 16:57

На планините и на повисоките места во западните предели ќе има врнежи од снег каде снежната покривка ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен, а во југоисточните и источните предели повремено засилен ветер од променлив правец.

СЕРИЈА НА ВЛАЖНИ ВОЗДУШНИ БРАНОВИ ЌЕ ЈА ЗАФАТАТ МАКЕДОНИЈА: НА ПЛАНИНИТЕ СНЕЖНАТА ПОКРИВКА ЌЕ СЕ ЗГОЛЕМУВА

Под влијание на циклонска активност и на влажен воздушен бран времето денес во државава ќе биде облачно со врнежи од дожд...

Рејхан Бајрами / 4 јануари, 2021 10:40

Зимата во земјава и на северната хемисфера на Земјата календарски почнува денеска во 11 часот и 2 минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка почнува летото!

Почнува зимата: Периодот на најубави празници и семејни моменти

Зимата во земјава и на северната хемисфера на Земјата календарски почнува денеска во 11 часот и 2 минути. Во истовреме на јужната...

Сара Фемина / 21 декември, 2020 8:33

Ќе биде претежно тивко со што ќе има услови за појава на магла и на ниска облачност по одделни котлини, особено во ноќните и во претпладневните часови.

СЛАВЧО ПОПОСКИ: ГРАЃАНИТЕ ЗА СКОРО ВРЕМЕ ДА НЕ ОЧЕКУВААТ СНЕГ И СНЕЖНА ПОКРИВКА – ДЕТАЛИ ТУКА

Според најновите анализи кој ги направивме укажуваат на тоа дека во најскоро време снег и снежна покривка во Македонија...

Сара Фемина / 14 декември, 2020 17:59

Утре и во сабота поради продор на студена воздушна маса од север ќе дува умерен до засилен ветер од еверен правец, најизразен Долж Повардарието.

ОВОЈ ВИКЕНД ДОАЃА ПРВИОТ ЗИМСКИ УДАР – ДЕТАЛНИ ИНФОРМАЦИИ

Продолжува периодот на претежно стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена локална облачност. Во текот на утрешната...

Сара Фемина / 19 ноември, 2020 12:00

Полицискиот службеник ќе нареди на возач да го прекине натамошното движење на возилото, ако не постапи според сообраќајниот знак за задолжително носење и употреба на зимска опрема согласно ставот (1) на овој член.

ЗИМСКИ ГУМИ: Започна законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата

Моторните возила и мобилните машини кога учествуваат во сообраќај на пат, во периодот од 15 ноември до 15 март задолжително...

Перо Милчин / 8:00

Во поглед на врнежите, истите би биле нешто над просекот, односно се очекуваат повеќе врнежи.

ПРЕТСТОЈНАТА ЗИМА СО ПОВЕЌЕ СНЕГ – МОЖНО Е ТЕМПЕРАТУРИТЕ ДА СЕ СПУШТАТ И ПОД -20°C

Според првичните и моментални анализи со кој ние располагаме, секако и со помош на најпрецизните метеоролошки модели во...

Стојче Бушин / 1 октомври, 2020 7:17