Утре и во сабота поради продор на студена воздушна маса од север ќе дува умерен до засилен ветер од еверен правец, најизразен Долж Повардарието.

ОВОЈ ВИКЕНД ДОАЃА ПРВИОТ ЗИМСКИ УДАР – ДЕТАЛНИ ИНФОРМАЦИИ

Продолжува периодот на претежно стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена локална облачност. Во текот на утрешната...

Сара Фемина / 19 ноември, 2020 12:00

Полицискиот службеник ќе нареди на возач да го прекине натамошното движење на возилото, ако не постапи според сообраќајниот знак за задолжително носење и употреба на зимска опрема согласно ставот (1) на овој член.

ЗИМСКИ ГУМИ: Започна законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата

Моторните возила и мобилните машини кога учествуваат во сообраќај на пат, во периодот од 15 ноември до 15 март задолжително...

Перо Милчин / 8:00

Во поглед на врнежите, истите би биле нешто над просекот, односно се очекуваат повеќе врнежи.

ПРЕТСТОЈНАТА ЗИМА СО ПОВЕЌЕ СНЕГ – МОЖНО Е ТЕМПЕРАТУРИТЕ ДА СЕ СПУШТАТ И ПОД -20°C

Според првичните и моментални анализи со кој ние располагаме, секако и со помош на најпрецизните метеоролошки модели во...

Стојче Бушин / 1 октомври, 2020 7:17

Ова е рецепт за шарена зимска салата, убава за око, но и многу вкусна.

ШАРЕНА ТУРШИЈА: Највкусната зимска салата полна со здравје и витамини (РЕЦЕПТ)

Во зима, имаме на располагање помалку овошје и зеленчук, а во тој период ни требаат витамини и минерали дури и повеќе отколку...

Перо Милчин / 13 септември, 2020 18:34

Се очекуваат врнежи од снег во земјава!

СНЕГОТ СЕ ВРАЌА: Се очекува снежна покривка од 20 до 30 сантиметри- најнови детали

До крајот на денов, нашата територија ќе се наоѓа под влијание на многу постуден воздух кој се спушта од североисточните...

Стојче Бушин / 23 март, 2020 7:12

Најстариот начин да се остави овошје за зима е да се исуши.

ЛЕКОВИТО СУВО ОВОШЈЕ: Еве кое овошје има најмногу железо!

Сушеното овошје ја задржува својата хранлива вредност долго време и, благодарение на шеќерите, се храна богата со енергија....

Сара Фемина / 22 март, 2020 23:40

Мерењата преземени над исландскиот Рејкјавик покажаа најниска температура во стратосферата во последните 40 години - дури и до -96 степени.

ЕВЕ ЗОШТО ИМАВМЕ БЛАГА ЗИМА: Чудни работи се случуваат(ВИДЕО)

На почетокот на јануари годинава, направени се мерења во средишните слоеви на стратосферата што се протегаат на 50-55 км над...

Сара Фемина / 21 февруари, 2020 20:59

Времето до крајот на денов ќе биде претежно облачно, на повеќе места со повремени врнежи претежно од снег, во централните и во југоисточните предели ќе има врнежи од дожд и од снег а ќе дува и засилен, повремено СИЛЕН ветер од северен и од северозападен правец (над 80 км/час).

Се враќа зимата- конечно ќе видиме снег!

Mетео презентерот Славчо Попоски објави нова временска прогноза, за следниот период. По пролетното време кое услови невообичаено...

Катерина Крстиќ / 5 февруари, 2020 10:10