Како што раскажува човекот, неодамна во неговата бања во семејната куќа во населба Црвена нива, во атарот на село Кошари, влегол смок со должина од околу два метри, кој со помош на соседот успеале да го отстранат од домот.

ОВА ЛЕТО ЗМИИТЕ КОШМАР ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Смок од два метри влезе во бањата на чичко Миодраг, вакав слична ситуација се случи и во амбулантата во Ѓорче – пациентите бегале на сите страни

Миодраг Миленковски од Крива Паланка раскажа како во неговиот дом дошла непоканета гостинка – змија, за среќа неговиот...

Весна Петровска / 7 август, 2019 18:25

Истражувачите на змии од Македонското еколошко друштво велат дека во просек, возрасен човек од околу 80 килограми има околу 4 часа да добие лекарска помош

Три годишно дете каснато од змија во сопствениот двор додека си играло!

Пред неколку денови дете го каснала змија додека си играло во дворот од семејната куќа. Три годишно дете од дојранското село...

Перо Милчин / 21 јуни, 2019 21:02

Како што информира за МИА раководителот на Брза помош Драган Димитров, првиот случај бил од пред околу две седмици, а вториот бил регистриран во вторникот изутрина околу осум часот.

ДРАМА ПРЕД СПИЕЊЕ: Змија се пикнала во креветот на кавадарчанка и ја каснала

Жена од Кавадарци доживеала вистински хорор кога легнала на својата постела да спие. Во креветот и се пикнала змија која...

Весна Петровска / 31 мај, 2019 10:10

Секоја година речиси три милиони лица се гризнати од потенцијално отровни змии, што резултира со дури 138.000 смртни случаи.

СЗО: Годишно 130.000 луѓе умираат од каснување од змија

Светската здравствена организација (СЗО) ја објави својата прва глобална стратегија за решавање на проблемот со гризнувања...

Катерина Крстиќ / 24 мај, 2019 16:52

Змија долга четири ипол метри е убиена во Кратово.Станува збор за Смок кој бил забележан во кратовското село Филиповци.

Змија 4 ипол метри уловена во Кратово

Змија долга четири ипол метри е убиена во Кратово.Станува збор за Смок кој бил забележан во кратовското село Филиповци. За...

Весна Петровска / 23 мај, 2019 16:46

Огромна змија долга повеќе од два метри е пронајдена во двор на тераса во Драчево, дознава порталот „24 инфо“

Семејство од Драчево во шок: Змија се појавила на балкон

Семејство од Драчево се шокираше од глетката која ја зздогледаа на балконот на нивната куќа, змија долга над два метри. Огромна...

Весна Петровска / 14 мај, 2019 12:51

Се погласни се официјалните гласноговорници на земјите членки на ЕУ, за создавање "безбедна" тампон зона во односите со САД, кои до сега се земаа "здраво за готово"

Шефот на германската дипломатија ги спореди САД со змија

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, побара од Европската унија да се откаже од принципот на едногласно...

Мирко Бачиќ / 3 септември, 2018 11:36