Премиерот рече дека пописот е предвиден во буџетот, и посочи дека ќе се набават нови уреди за да се спроведе пописот.

Заев: Нема одложување, пописот ќе се спроведе другата година во април

Премиерот Зоран Заев денеска истакна дека нема да има ново одложување на пописот и рече дека тој ќе се одржи наредната година...

Катерина Крстиќ / 25 септември, 2020 14:34

Кај нас тогаш се водеше жива дебата како да се реши спорот меѓу двете земји. Премиерот Заев најавуваше компромисно решение, но се уште мантраше дека се преговара само за ерга омнес име за надворешна употреба и ветуваше дека нема да се менува Уставот.

Героски: Не трчај ко прле пред Заев!

Актуелниот миг ме потсетува на периодот пред средбата на Зоран Заев со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас во Давос,...

Катерина Крстиќ / 23 септември, 2020 21:52

Тој проговоре за нападот и откри дека бил нападнат од две лица од кој еден со пендрак на извлекување кој му нанел 4 удари и еден со боксирач кој му нанел 8 удари, а како причина за нападот ја посчи аферата „Атлантик“, во која тој ги изнел доказите дека е злоупотребена целата правна процедура, дека се прислушкувани активисти на „Бојкотирам“ за по секоја цена да се протне името зад оној референдум кој не успеа.

Палевски: Зад нападот стојат Мијалков и Заев- Сашо ми се закани дека ќе ме стави во буре со киселина!

Во вчерашното гостување на Телевизија Алфа, Љупчо Палевски- Палчо, активистот и претседател на движењето „Трета“, кој неодамна...

Катерина Крстиќ / 22 септември, 2020 10:34

Министерката додаде дека поради условите во кои се наоѓа државата но и светот поради пандемијата со коронавирус, посветено е големо внимание за креирање на платформата з аонлајн учење, со цел учениците да добијат квалчитет и знаење.

Царовска: Онлајн учењето ќе биде едноставно и ефикасно, и за учениците и за наставниците!

Министерката за образование и наука Мила Царовска, заедно со премиерот Зоран Заев на вчерашната прес-конференција ја претстави...

Катерина Крстиќ / 19 септември, 2020 9:44

Денеска Владат до Собранието на Република Северна Македонија ја достави листата со предлози за заменици-министри.

Владата даде предлози за заменици-министри: Еве кои ќе бидат втори луѓе во министерствата!

Владата на Република Северна Македонија, во име на премиерот Зоран Заев, до Собранието на Република Северна Македонија ја...

Катерина Крстиќ / 18 септември, 2020 18:30

Груевски во својот пост посочи дека не постои реформа или закон што ќе промени нешто во судството во Македонија се додека државата функционира како што вели по принцип на мафијашка држава каде власта контролирајќи го обвинителството и судот своите најважни преставници ги ослободува од гонење (освен оние со кои самата ќе одлучи да ги елиминира од сосема други побуди), а истите институции преку фабрикувани случаи ги користи за гонење на политичките неистомисленици и каде пресудите на судот ги носи и испорачува еден човек или неговата најблиска структура.

Груевски: Заев вршеше притисок врз судот- одлуката на Врховен не е изненадување!

Нема воопшто никакво изненадување во одлуката на врховниот суд да ја потврди пресудата за “Тенк”, кој е само дел од поширокиот...

Катерина Крстиќ / 18:19

Според него воопшто не треба да се дискутира за тоа дали Гоце Делчев е македонец, бидејќи како што вели Делчев е основополжник на современата борба за Македонија.

Латас: Заев веќе го дал Гоце Делчев, сега само се спроведува!

Во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно, новинарот Драган Павловиќ Латас посочи дека премиерот Зоран Заев,...

Катерина Крстиќ / 17 септември, 2020 21:08

Пандов, ги повика сите граѓани да се придржат на протестите и заедно да порачаат дека во Македонија живеат Македонци.

Пaндов: Мафијашот Заев го продава Делчев, ние како Македонци мора да го спречиме тоа!

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ,претседателот на Партискиот институт на ВМРО-ДПМНЕ Александар Пандов се обрати пред јавноста...

Катерина Крстиќ / 15 септември, 2020 20:25