Министерката додаде дека поради условите во кои се наоѓа државата но и светот поради пандемијата со коронавирус, посветено е големо внимание за креирање на платформата з аонлајн учење, со цел учениците да добијат квалчитет и знаење.

Царовска: Онлајн учењето ќе биде едноставно и ефикасно, и за учениците и за наставниците!

Министерката за образование и наука Мила Царовска, заедно со премиерот Зоран Заев на вчерашната прес-конференција ја претстави...

Катерина Крстиќ / 19 септември, 2020 9:44

Денеска Владат до Собранието на Република Северна Македонија ја достави листата со предлози за заменици-министри.

Владата даде предлози за заменици-министри: Еве кои ќе бидат втори луѓе во министерствата!

Владата на Република Северна Македонија, во име на премиерот Зоран Заев, до Собранието на Република Северна Македонија ја...

Катерина Крстиќ / 18 септември, 2020 18:30

Груевски во својот пост посочи дека не постои реформа или закон што ќе промени нешто во судството во Македонија се додека државата функционира како што вели по принцип на мафијашка држава каде власта контролирајќи го обвинителството и судот своите најважни преставници ги ослободува од гонење (освен оние со кои самата ќе одлучи да ги елиминира од сосема други побуди), а истите институции преку фабрикувани случаи ги користи за гонење на политичките неистомисленици и каде пресудите на судот ги носи и испорачува еден човек или неговата најблиска структура.

Груевски: Заев вршеше притисок врз судот- одлуката на Врховен не е изненадување!

Нема воопшто никакво изненадување во одлуката на врховниот суд да ја потврди пресудата за “Тенк”, кој е само дел од поширокиот...

Катерина Крстиќ / 18:19

Според него воопшто не треба да се дискутира за тоа дали Гоце Делчев е македонец, бидејќи како што вели Делчев е основополжник на современата борба за Македонија.

Латас: Заев веќе го дал Гоце Делчев, сега само се спроведува!

Во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно, новинарот Драган Павловиќ Латас посочи дека премиерот Зоран Заев,...

Катерина Крстиќ / 17 септември, 2020 21:08

Пандов, ги повика сите граѓани да се придржат на протестите и заедно да порачаат дека во Македонија живеат Македонци.

Пaндов: Мафијашот Заев го продава Делчев, ние како Македонци мора да го спречиме тоа!

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ,претседателот на Партискиот институт на ВМРО-ДПМНЕ Александар Пандов се обрати пред јавноста...

Катерина Крстиќ / 15 септември, 2020 20:25

Ова ќе биде еден од предлозите од бугарската комисија за историја кој ќе биде испрорачан до нивните македонски колеги на следниот состанок , дознава „Република“ од извори во комисиите.

„Гоце Делчев е бугарски учител и револуционер“ е предлогот од Софија што Заев ќе мора да го прифати?

Гоце Делчев е бугарски револуционер и учител кој се борел за ослободување на автономната бугарска област наречена „Македонија“...

Катерина Крстиќ / 14 септември, 2020 12:10

Премиерот рече дека ќе се направат сите напори за да се постигне договор помеѓу двете пријателски земји и изрази подготвеност за договор за прашањето за Гоце Делчев.

Заев: Спремен сум да се договорам со Бугарија, ќе најдеме решение и за Гоце Делчев!

Во интервју за МТВ, премиерот на државата Зоран Заев ја коментираше изјавата на бугарскиот вице-премиер и министер за одбрана,Красимир...

Катерина Крстиќ / 10 септември, 2020 23:06

Јаневски за пример го посочи и случајот со пратеникот Зибери.

Јаневски: Владата на Заев нема да има долг рок!

Во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ гостуваше Дарко Јаневски кој воедно истакна дека сегашната влада...

Катерина Крстиќ / 2 септември, 2020 23:39