На 9 декември 2020 година, премиерот Зоран Заев наводано разочаран од невозвратената љубов на Бојко Борисов, упати јавно обраќање во врска со бугарското вето за почеток на преговорите со Македонија за членство во Европската Унија.

Петров: ИМЕТО НА ДРЖАВАТА Е ИДЕНТИТЕТОТ НА НАРОДОТ- ИДЕНТИТЕТОТ НЕ Е САМО НАРОДОТ И ЈАЗИКОТ!

Името на државата е идентитетот на народот! Затоа што по меѓународното право, националноста по автоматизам произлегува од...

Владо Марин / 13 декември, 2020 1:03

Тој напомена дека нашиот идентитет нема цена, а предавниците на македонската историја кога тогаш ќе одговараат за велепредавство на сопствениот народ!

БЕЛЕСКИ: Нашиот ИДЕНТИТЕТ нема ЦЕНА, а предавниците кога тогаш ќе одговараат за велепредавство на сопствениот народ!

Интервјуто на македонскиот премиер и срам за државата Зоран Заев, дадено за БГНЕС, предизвика револт кај многу македонци!...

Перо Милчин / 26 ноември, 2020 7:39

Грција тужи културно здружение затоа што „јазикот на домородното население не се разликува од грчкиот“

„Преспанскиот договор“ на дело – Грците сепак не ги признаваат македонскиот јазик и идентитет

Новооснованото културно здружение „Кирил и Методиј“ на Македонците од Ираклеа, Серско, Егејска Македонија, веднаш по регистрацијата...

admin@magazin / 11 април, 2019 12:17

Европската Унија не му пристапи на проблемот од аспект на рационалност и праведност, туку се држеше на страната на својата членка Грција, која ја блокираше Македонија

Еклузивно со Маријана Претир: Македонците се силен, самоуверен и горд народ и никој неможе да ги уништи!

Преспанскиот договор е наметнат со странски пристисок, а предвидува комплетно редефинирање на внатрешниот поредок, политичкиот...

admin@magazin / 29 март, 2019 7:47

Одредени корисници на социјални мрежи ги замениле идентитетите на двете лица

Пејачката Татјана Лазаревска добива закани по живот за терористичкиот напад во Нов Зеланд

Фејсбук статусот на Татјана Лазаровска ангажирана како професионален војник во артилериската единица на АРМ, која напиша...

Узунов Бобан / 28 март, 2019 12:23

Што е толку битно на каков јазик говореле Крсте Петков Мисирков и Гоце Делчев, ако веќе знаеме дека не бил грчки!?

Миле Бошњаковски со прес конференција за правилно опишување на јазикот на Гоце Делчев и Крсте Петков Мисирков

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, во појаснување на изјавата дадена од министерот Никола Димитров, дека македонскиот...

Мате Парлоф / 14 март, 2019 9:55

Потпретседателката на СДСМ и потпретседателка на Собранието на Македонија, Ременски, јасна во ставот дека идентитетот ќе се менува, ќе бидеме граѓани не ЕУ и светот

Ременски го спореди Уставот со кошула која треба да се менува често

Пратеничката oд СДСМ, Фросина Ременски на седница во Собранието рече дека нема да повикува никого дали да гласа или не, но...

Мирко Бачиќ / 17 октомври, 2018 6:31

Според Груби нема потреба од средби на албанските партии бидејки Албанците не го губат идентитетот со Договорот со Грција

Груби: Со Договорот идентитетот го губат Македонците а не ние

И покрај барањата на опозицијата од редовите на Албанците, ДУИ смета дека нема потреба да се свика заедничка средба на партиите...

Мирко Бачиќ / 28 август, 2018 7:20