Според Милчин Владата која ќе се формира сега нема да има долг век. Тој истакна дека оваа влада ќе има проблем да функционира со овој распоред на гласовите.

Милчин: Членка на НАТО можевме да станеме и без промена на уставното име

Во гостувањето во емисијата Само Вистина, на Канал 5 телевизија поранешниот директор на Отворено општество во Македонија...

Катерина Крстиќ / 30 јули, 2020 8:33

За првпат од 2006 година кога ДИК се дигитализираше, граѓаните не можеа ниту да го следат броењето на гласовите и резултатите од избори, туку да видат каков било друг податок од клучниот орган за спроведување на изборниот процес, зашто сајтот падна вечерта по затворањето на избирачките места на 15 јули и беше мртов во наредните неколку дена.

ОБВИНИТЕЛСТВОТО ЗА ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ ВЛЕЗЕ ВО ДИК ДА ЈА ИСПИТА НАБАВКАТА НА СОФТВЕР ЗА ВЕБ САЈТОТ, КОЈ БЕШЕ НЕДОСТАПЕН СО ДЕНОВИ

По наредба на судија на претходна постапка, Обвинителството за организиран криминал и корупција со асистенција на Одделот...

Катерина Крстиќ / 28 јули, 2020 10:50

Груби вели дека нема да дозволат да се вратат назад, без разлика дали се во позиција или во опозиција, па затоа истакна дека не доаѓа во предвид ДУИ да коалицира со Левица.

Груби: Секојдневно контактираме со СДСМ, не доаѓа во предвид коалиција со Левица!

Во интервју за албански „Шчип“,  организацискиот секретар на ДУИ, открива дека започнале разговорите за формирање на...

Катерина Крстиќ / 24 јули, 2020 10:02

Ех драги мои затунцанки бивши соборци. Муви имате уште за лапање. Скријте се таму и удавете се во својата пизма и завидл'к. Со задоволство ќе ви помогнеме 

Апасиев: Затоа ме мразат поише од Грујо!

  Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, кој e особено активен на социјалните мрежи, повторно се огласи преку својот профил...

Катерина Крстиќ / 9:51

ДУИ има многу добра положба за преговарање, се согласувам со ставот дека барањето за прв премиер Албанец, не беше ништо повеќе од преговарачки чин на Али Ахмети- рече Богоевски.

Богоевски: Заев може да собере 61 пратеник и без ДУИ!

Поранешниот пратеник од редовите на СДСМ, Павле Богоевски во вчерашното гостување во емисијата Само Вистина, на Канал5, говореше...

Катерина Крстиќ / 23 јули, 2020 11:03

Во интервјуто за Т7, Ахмети порача дека „на хегемонистичките политики им дојде крајот и идејата за премиер Албанец ќе заживее мошне бргу“.

Ахмети: Сé додека премиер може да биде Македонец зошто не би бил и еден Албанец

Али Ахмети, лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), во интервју за косовската телевизијата Т7 синоќа изјави дека...

Катерина Крстиќ / 21 јули, 2020 9:44

Овие се темел за напредокот на земјата и евентуалното враќање и повторно отворање на овие процеси би биле ретроградни и нема простор за преговори со овие прашања.Мора под итно да почнат преговорите за состав на влада, да се најде заедничка платформа и да се создаде парламентарно мнозинство и да се увери претседателот на државата дека одредените политички субјекти може да бараат мандат.

ЗИБЕРИ: НЕМА ПРОСТОР ЗА ВЛАДИНА КОАЛИЦИЈА БЕЗ ПОЧИТУВАЊЕ НА ОХРИДСКИОТ, ПРЕСПАНСКИОТ И ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА

Како прв приоритет го издвоивме прашањето на соочување со тешките разорни ефекти од пандемијата на здравствен и економски...

Катерина Крстиќ / 20 јули, 2020 20:20

Откако партиите ќе ги примат решенијата за одлуките на ДИК имаат 24 часа да достават тужба до Управниот суд, кој пак по нејзиниот прием има 60 часа да одлучува.

Мандатите остануваат исти, партиите имаат право на тужби до Управниот суд

На вчерашната тричасовна седница, едногласно, членовите на Државната изборна комисија ги отфрли сите 2.142 приговори поднесени...

Катерина Крстиќ / 10:49